Deutsche Bank

Deutsche Bank upadnie jako następny?

BiznesEkonomia

Wczoraj obserwowaliśmy przecenę akcji Deutsche Banku. Czy to ten bank upadnie jako następny?

Deutsche Bank kolejną ofiarą kryzysu?

Akcje Deutsche Banku potaniały wczoraj o prawie 10%.  To kolejny europejski bank po Credit Suisse, o którym jest więc teraz głośno. Inwestorzy i klienci zaczynają się obawiać tego, czy Deutsche Bank nie upadnie. Czy jednak faktycznie jest się czego bać?

Sytuacja z europejskimi bankami jest inna niż z ich amerykańskimi odpowiednikami, które ogłosiły w ostatnim czasie upadłość. Silicon Valley miał problemy związane ze swoimi inwestycjami w obligacje. By poprawić swoją płynność chciał je sprzedać, ale okazało się, że w wyniku polityki monetarnej Fedu mógł je upłynnić tylko ze sporą stratą. Z Deutsche Bankiem sprawa wygląda inaczej. Z tą instytucją związane są liczne afery: ustawianie poziomu LIBOR-u w 2012 r., pranie pieniędzy, czy “lewy” handel limitami CO2. Wszystko to powodowało, że klienci od lat odpływali z banku. Teraz po prostu trup powoli zaczyna wypadać z szafy.

Najgorsze nie jest jeszcze za nami (a dokładnie za zarządem Deutsche Banku). Cena jednej akcji wynosi 8,5 euro. Blisko równy rok temu było to ponad 14 euro. Z kolei w czasie covidowej paniki, w marcu 2020 r., kurs spadł do 5,11 euro. Nie jest wykluczone, że wycena pojedynczej akcji będzie zmierzała w tym kierunku.

Deutsche Bank

Run na bank

Największym zagrożeniem Deutsche Banku (ale i ogólnie wszystkich banków działających w obecnym systemie finansowym) byłby obecnie run, czyli masowe wypłacanie pieniędzy z rachunków. Niosłoby to za sobą ryzyko utraty płynności przez bank. Pokazałoby też ludziom, na jak słabych fundamentach jest zbudowany obecny system bankowy. Banki bowiem nie posiadają w swoich zasobach pełnego pokrycia depozytów. Innymi słowy, w razie wspomnianego runu nie wszyscy klienci banku mogliby odzyskać swoje środki.

Nie jest wykluczone, że władze poszczególnych krajów – w obawie przed nowym kryzysem bankowym – zaczną robić wkrótce to, co ogłosił już rząd USA. Zagwarantują wszystkie depozyty i lokaty w bankach, tworząc stosowny fundusz. Może i uspokoi to konsumentów, ale będzie oznaczało wprowadzenie do systemu finansowego nowe partie pustego pieniądza.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bank banki Deutsche Bank run na banki
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.