za
Czy Etiopia stanie się kryptowalutowym hubem?

Czy Etiopia stanie się hubem miningu kryptowalut? Chińscy Minerzy BTC już to wiedzą!

Etiopia przyciąga minerów bitcoina z Chin. Wszystko z powodu taniej energii elektrycznej i przepisów przyjaznych kryptowalutowym kopalniom cyfrowych aktywów. Co ciekawe, Etiopia oficjalnie zakazała użycia kryptowalut, ale zezwala na ich mining. Minerzy z Chin zwietrzyli okazję i lgną do Etiopii i innych afrykańskich państw. Czy Etiopia lub Kongo staną się w niedługim czasie hubem dla minerów bitcoina? 

Etiopia kusi minerów bitcoina – powodem tani i ekologiczny prąd 

Chińskie firmy zajmujące się miningiem BTC, coraz chętniej spoglądają w stronę Afryki. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się ostatnio Etiopia, co zostało ujawnione przez jeden z najnowszych raportów Bloomberga. Warto dodać, że Etiopia (podobnie jak Chiny) oficjalnie zakazała użycia kryptowalut, jednak kraj ten zalegalizował w 2022 roku mining bitcoina.

Chińscy minerzy od 2021 roku poszukują bezpiecznej przystani, w której wydobycie bitcoina będzie nie tylko legalne, ale przede wszystkim maksymalnie opłacalne. Etiopia wydaje się istną Ziemią Obiecaną dla chińskich przedsiębiorstw wydobywających BTC. Wszystko za sprawą nie tylko legalności bitcoinowego górnictwa, ale także niskich cen energii elektrycznej. Etiopia jest krajem, w którym aż 92% energii elektrycznej pozyskiwane jest z hydroelektrowni. Abstrakcyjnym do tego zestawieniem jest fakt, że mimo tak niskich cen energii, blisko połowa mieszkańców Etiopii żyje bez dostępu do elektryczności. 

Kopalnia kryptowalut w Etiopii.

Afryka hubem dla bitcoinowych górników? 

Według raportu Bloomberga, aż 19 z 21 firm zgłaszających chęć działalności wydobywczej BTC w Etiopii, to chińskie firmy. Oprócz taniego prądu, zdecydowanym plusem Etiopii pod kątem działalności firm zajmujących się górnictwem BTC, jest klimat. Wbrew pozorom w Etiopii panuje znacznie bardziej umiarkowany klimat, niż np. w Teksasie, który uważany jest za amerykański hub górników BTC. Wysokie temperatury w Teksasie sprawiają, że chłodzenie koparek BTC zwiększa całościowy koszt wydobycia. 

Kolejnym interesującym wnioskiem płynącym z raportu jest fakt, że niektóre ze zgłoszonych chińskich firm przedstawiają się jako fabryki lub projekty agrokulturowe. Celem takich działań jest szybsze uzyskanie zgody na użycie energii elektrycznej, bez oficjalnego zezwolenia na wydobycie BTC. Podobne sytuacje miały już miejsce w krajach, takich jak Iran lub Kazachstan. Kiedy jednak rządy zorientowały się, że dana instytucja jest tak naprawdę kopalnią kryptowalut, to nie tylko zamknęły przedsiębiorstwo, ale także rekwirowały cenny sprzęt. Jest to zatem gra nie warta świeczki. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności