za

Gotówka wkrótce tylko dla wybranych? Unia Europejska chce wprowadzić kontrowersyjne limity

European Halving Party 2024

Unia Europejska może wkrótce ograniczyć płatności gotówką. Chodzi o wprowadzenie limitów.

Unia Europejska chce ograniczyć przepływ gotówki

Gotówka umożliwia dokonywanie w pełni anonimowych płatności. Przez wieki – oczywiście przez ograniczenia technologiczne – nie było innej możliwości rozliczania się. Dla obywateli to świetne rozwiązanie. Zwłaszcza jeżeli nie chcą, by np. bank wiedział, w jakich sklepach kupują, czy że płacą za wstydliwe ich zdaniem usługi.

Unia Europejska widzi to jednak inaczej. Bruksela chce – w imieniu walki z praniem pieniędzy – wprowadzić ograniczenia płatności gotówką. Jeśli przepisy wejdą w życie, limit wyniesie 10 tys. euro, czyli ok 43 tys. zł po obecnym kursie. Jeżeli ktoś będzie chciał zapłacić legalnie drugiej stronie 44 tys. zł, będzie musiał wykonać przelew. W praktyce niemożliwe stanie się już nabycie za gotówkę droższego samochodu, biżuterii czy drogiego zegarka. Nie mówiąc o mieszkaniu. Nawet zapłacenie ekipie remontowej za większy remont stanie się problematyczne.

Jakby tego było mało, jeżeli ktoś dokona zakupu za gotówkę za kwotę od 3 do 10 tys. euro, może zostać poproszony przez sprzedawcę o przedłożenie dowodu tożsamości.

Czy to wszystko faktycznie ma pomóc w walce z praniem pieniędzy? Czy skala tego procederu jest aż tak duża? Wszystko wygląda jednak na próbę zwiększenia kontroli obywateli i poszerzenie wiedzy różnych instytucji dot. tego, co konsumenci kupują i w jakich miejscach. Zaczyna przypominać to wizję ze świata Wielkiego Brata.

Gotówka i Polacy

Pomysł Unii Europejskiej może nie spodobać się sporej części Polaków. Najczęściej gotówką płacą osoby w wieku 55 – 64 lat (ponad połowa ankietowanych w badaniu Infor.pl, jakie wskazuje Fakt.pl). Do tego 9 na 10 z nas ma zawsze w portfelu jakiś fizyczny pieniądz (monety lub banknoty). I niekoniecznie są to małe kwoty. Blisko co trzeci we wskazanej ankiecie przyznał, że nosi ze sobą kwoty powyżej 100 zł. 23% wskazało na sumę w przedziale od 51 do 100 zł.

Już dziś w Polsce działa ograniczenie płatności gotówką dla przedsiębiorców. Przedstawiciele tej grupy mogą płacić banknotami tylko sumy do 15 tys. zł.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności