za
ATMKanada

Liczba bitomatów przekroczyła kolejny próg. Na świecie mamy ich już ponad 6000

Konferencja Kryptoraport

Kolejny kamień milowy dla bitomatów, a więc i samego Bitcoina został przekroczony. Jak podaje CoinATMRadar, liczba bitcoinowych bankomatów na świecie przekroczyła już 6000 urządzeń. Od czasu kiedy ostatnio informowaliśmy Was o poprzednim kamieniu milowym – 5000 urządzeń rozsianych po całym globie – minęło niespełna 5 miesięcy.

Kilka faktów o bitomatach

Dobrze, przekroczyliśmy więc liczbę 6000 sztuk na całym świecie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat adaptacji bitcoinowych ATM? Otóż, ponad 65% tych urządzeń znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych. Co za tym idzie, dane geograficzne przedstawiają się następująco:

  • Prawie 77% wszystkich bitomatów znajduje się w Ameryce Północnej, z czego co dziesiąta maszyna na świecie, zlokalizowana jest w Kanadzie;
  • Na terenie Europy znajduje się niecałe 20% spośród wszystkich urządzeń;
  • W Azji jest to zaledwie 2%.

Pod kątem ilościowym statystyki wyglądają następująco:

  • W USA znajdziemy 3924 bitomaty;
  • Na terenie Kanady znajduje się 652 urządzeń;
  • 272 bitcoinowych ATM znajdziemy w Wielkiej Brytanii;
  • Austria posiada 189 bitomatów;
  • W Szwajcarii znajduje się 77 maszyn;
  • 75 w Hiszpanii;
  • W Republice Czeskiej jest ich 70;
  • Na terenie Grecji 62;
  • Rosja posiada 59 maszyny;
  • Oraz, uwag, uwaga! Na 10 miejscu pod kątem ilości bitomatów na Ziemi plasuje się Polska, z 53 maszynami.

Bitomaty na każdym rogu?

Liderem wśród producentów bitcoinowych ATM (nazywanych również BTM) pozostaje General Bytes, które wytworzyło 33% wszystkich maszyn rozsianych po całej Ziemi. Tuż za GB plasuje się Genesis Coin, które wyprodukowało 31% spośród 6000 urządzeń.

Na chwilę obecną, 65% bitomatów pozwala jedynie na zakup Bitcoinów. Zaledwie 35% wszystkich maszyn to urządzenie pozwalające na kupno oraz sprzedaż BTC.

Mimo, że w szerszej perspektywie obserwujemy wzrost liczby bitomatów, to jednak na wykresie zdarzają się również “dołki”… Przyczynami są z reguły niedostateczne procedury KYC (z ang.: Poznaj Swojego Klienta, czyli zweryfikuj go), które nie spełniają wymogów AML (skrót od Anti-Money Laundering, czyli Przeciwdziałanie Praniu Pieniędzy). Nie jesteśmy w stanie określić konkretnej liczby, jednakże można zakładać, że spora liczba bitomatów, wciąż znajduje się w szarej strefie, przez co maszyny są przejmowane przez służby porządkowe lub celne.

John Fort, Szef Amerykańskiego Internal Revenue Service Criminal Investigation, zajmującego się m.in. sprawami wyłudzeń podatkowych, obawia się potencjalnych problemów z podatkami od przedsiębiorców zarządzających BTM-ami:

“Powinni oni działać zgodnie z procedurami KYC oraz AML, i jesteśmy przekonani, że niektórzy stosują się do tych procedur na różne sposoby”.

Alternatywą dla bitomatów są kantory, w których równie łatwo można wymienić PLN-ny na BTC. Szybki i bezpieczny kantor bitcoin dostępny online na Bitcoin.pl, to miejsce, w którym bez problemów zakupisz bitcoiny.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności