za

Bitcoin ustanawia nowe ATH w parach z lokalnymi walutami

European Halving Party 2024

Chyba wszyscy czekamy na to, aż bitcoin przebije na dolarowym wykresie ATH. W niektórych krajach kryptowaluta pokazała już swoją siłę i przebiła wcześniejsze szczyty. Jak to możliwe? I w których regionach świata to się udało?

Kurs bitcoina rośnie

Wczoraj bitcoin zbliżył się do swojego dolarowego ATH. Po uderzeniu w 64 000 USD doszło jednak do korekty i spadku do ok. 58 750 USD. Obecnie cena jednego bitcoina wynosi 63 057 USD.

Co jednak ciekawe, w ponad 30 krajach bitcoin osiągnął już ATH. Udało się to m.in. w Korei Południowej, Chinach, Argentynie, Egipcie, Bangladeszu, Indiach, Indonezji czy Japonii. Niewiele brakuje, by także w parze ze złotym bitcoin osiągnął nowy szczyt.

Bitcoin to jednak safe haven?

Jak to jednak możliwe, że bitcoin nie pokonał jeszcze ATH w parze z dolarem, ale udało się mu to w konfrontacji z innymi walutami fiat? To proste. To efekt słabości tych ostatnich.

Cena bitcoina na poszczególnych rynkach to efekt działania prawa popytu i podaży. Niektóre rynki mogą być płytsze, inne głębsze. Giełdy w USA mogą pochwalić się tymi drugimi. Gdy więc rośnie popyt na BTC, inwestorzy widzą, że warto inwestować w kryptowalutę (mamy efekt FOMO), wtedy przy mniejszej podaży coinów na lokalnych giełdach łatwiej jest wyrysować na wykresie nowe ATH.

Nie chodzi jednak tylko o głębokości rynków. Cenę BTC może też napędzać słabość danej lokalnej waluty i inflacja. Przykładowo, Argentyna jest miejscem, które wręcz słynie z cen rosnących w zastraszającym tempie. Peso w praktyce nie jest już tam walutą, bowiem wszyscy posługują się dolarami. Gdy tylko mogą, jak widać, uciekają w bitcoiny, by pomnożyć swoje USD. Sytuacja jest tam na tyle przerażająca, że nowy prezydent, Javier Milei, zaproponował nawet projekt ustawy penalizujący dodruk peso. Tak, nie regulujcie odbiorników – chce skazywać na więzienie urzędników banku centralnego, który zgodzą się na dalsze dodrukowanie waluty! Zapewne projekt nie zostanie przegłosowany przez parlament, ale pokazuje to stan gospodarki Argentyny.

Spójrzmy jednak i na inne kraje. Wysoka inflacja jest rejestrowana też w Indiach (ostatni odczyt 5,1%, bitcoin z nowym ATH), Bangladeszu (ok. 9,86%, rekordowo drogi bitcoin), Egipcie (29,8% inflacji) czy Polsce (3,9%, bitcoinowi do ATH brakuje już tylko 9 000 PLN).

Do powyższego dochodzi sytuacja na wykresach lokalna waluta/USD. I tak np. w Japonii inflacja jest niska (nieco ponad 2%), ale za to jen od ponad dwóch lat traci na wartości na rynkach międzynarodowych. To samo dzieje się z juanem (według oficjalnych danych w Chinach jest obecnie… deflacja) czy rupią.

Bitcoin “kopie tyłki” fiatom

Dolarowe ATH to kwestia może nawet paru dni (jeżeli nie godzin!). Jeżeli na wykresie nie wyrysuje się teraz podwójny szczyt, pochód na północ będzie kontynuowany.

Robert Kiyosaki napisał parę godzin temu na X, że bitcoin “skopał tyłek” dolarowi. I faktycznie, kryptowaluta ponownie pokazuje swoją siłę. Wszystko dzieje się w sytuacji, gdy złoto i srebro nie drożeją od miesięcy. Dla wielu osób, które mieszkają w regionach ze słabszą walutą, BTC staje się realną bezpieczną przystanią i sposobem do pomnożenia oszczędności.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności