za
Bellatrix , czyli aktualizacja Beacon Chain już jutro

Bellatrix, czyli aktualizacja Beacon Chain, odbędzie się już jutro

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

The Merge, czyli przejście blockchaina Ethereum z modelu konsensusu Proof-of-Work na Proof-of-Stake, to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w w tym roku. Całe przedsięwzięcie spotkało się z dużym poparciem społeczności, jednakże oczywiście nie brakuje również i głosów krytyki. Vitalik Buterin, współzałożyciel sieci Ethereum, w niedawno opublikowanym tweecie przypomniał, że zanim the Merge zostanie wdrożone w życie, najpierw nastąpi aktualizacja sieci Beacon Chain. Ta będzie miała miejsce już jutro, 6 września.

Aktualizacja Bellatrix już jutro

Zgodnie z tweetem udostępnionym kilka dni temu przez Vitalika Buterina, w dniu jutrzejszym będzie miała miejsce aktualizacja sieci Beacon Chain, nazwana Bellatrix . Jest ona zaplanowana na epokę 144896 (ang. epoch – dłuższy przedział czasowy gromadzący określoną liczbę slotów) i odbędzie się o godzinie 11:34 UTC.

Buterin w swoim poście wzywa walidatorów sieci do przeprowadzenia aktualizacji danych jeszcze przed tym zdarzeniem. Operatorzy węzłów muszą bowiem uruchomić zarówno klienta warstwy wykonawczej, jak i warstwy konsensusu, aby pozostać w sieci podczas scalania, jak i po nim. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnym blogu Ethereum.

Beatrix, czyli aktualizacja Beacon Chain już jutro

Co muszą wiedzieć stake’ujący?

Jak wyjaśniono na blogu Ethereum, walidatorzy sieci muszą po scaleniu uruchomić klienta warstwy wykonawczej poza zaktualizowaniem adresów swoich odbiorców warstwy konsensusu. Zaleca się stanowczo wcześniejsze scalenie, chociaż niektórzy walidatorzy już przedtem zlecili tę funkcje zewnętrznym dostawcom. Było to możliwe, ponieważ jedyne dane, jakie były wymagane w warstwie wykonawczej, to zaktualizowane umowy depozytowe.

Po scaleniu walidatorzy muszą upewnić się, że dane użytkownika oraz bloki uczestniczące w transakcji są prawidłowe. Aby to zrobić, każdy węzeł sieci beacon musi być sparowany z klientem warstwy wykonawczej. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, że wielu walidatorów może być wciąż sparowanych z pojedynczym węzłem beacon oraz klientem warstwy wykonawczej.

Rozszerza to zakres odpowiedzialności walidatorów, ale daje również tym, który pilnują bloków, prawo do otrzymywania związanych z tym opłat za pilnowanie pierwszeństwa transakcji. Na dany moment opłaty trafiają jeszcze do górników, którzy kopią ETH za pomocą modelu Proof-of-Work.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności