za

W Hiszpanii startuje projekt, który umożliwi emitowanie stablecoinów powiązanych z euro

2023-01-23
CBDCStablecoiny

Bank Hiszpanii wydał zgodę na uruchomienie programu pilotażowego polegającego na emisji i wykorzystaniu stablecoinów powiązanych z euro. Program, za którym stoi MONEI, firma z rynku fintech, pozwoli użytkownikom emitować cyfrowe euro (eurm) powiązane z depozytami walut fiat.

Bank Hiszpanii zezwala na testy cyfrowych tokenów powiązanych z euro

Europa staje się, jak widać, centrum rynku projektów związanych ze stablecoinami i CBDC. 19 stycznia Bank Hiszpanii pozwolił na rozpoczęcie programu pilotażowego, który obejmuje emisję tokenów cyfrowych powiązanych z euro.

Projekt jest prowadzony przez MONEI, regulowaną firmę zajmującą się płatnościami.

Token eurm będzie emitowany w blockchainie Ethereum. Depozyty euro mają pochodzić od użytkowników (podkreślmy to: każdy token będzie zabezpieczony prawdziwymi euro). Test, wpisany w działania piaskownicy finansowej banku Sain, pozwala na emisję maksymalnie dziesięciu euro przez jednego użytkownika zarejestrowanego na platformie MONEI.

Test obejmie emisję maksymalnie 570 mln tokenów eurm. Środki te będą przechowywane na dwóch rachunkach w dwóch instytucjach finansowych, BBVA i Caixabank, zarządzanych przez MONEI.

MONEI tworzy stablecoina eurm w celu modernizacji rynku płatności w strefie euro, zwiększając szybkość płatności przy jednoczesnym obniżeniu związanych z nimi kosztów operacyjnych. Dyrektor generalny i założyciel MONEI, Alex Saiz Verdaguer, stwierdził:

Przyszłość płatności jest cyfrowa. To nasza szansa, aby pokazać reszcie Europy i światu, że jesteśmy w czołówce. Eurm to najlepsze ogólnoeuropejskie rozwiązanie, które umożliwi obywatelom i firmom na kontynencie natychmiastowe wysyłanie i odbieranie pieniędzy.

MONEI dąży do tego, aby ten projekt stablecoina został docelowo zatwierdzony przez organy regulacyjne.

Inicjatywa na pomóc w realizacji automatycznych i okresowych płatności. Na przykład dana firma mogłaby zaprogramować płatności dla swoich dostawców na podstawie sprzedaży zrealizowanej w danym dniu lub pozwolić na programowanie wypłat diet dziennych, tygodniowych lub miesięcznych.

Warto dodać, że projekt ten jest jedynie inicjatywą prywatną i nie ma żadnego związku z inicjatywą dot. emisji cyfrowego euro, za którą stoi Europejski Bank Centralny.

CBDC na świecie

Liderem, jeśli chodzi o CBDC, pozostają Chiny (pisaliśmy o tym tutaj). W tym kierunku podąża też Rosja, która rozpocznie prace nad transgranicznym systemem rozliczeniowym, który będzie opierał się właśnie na CBDC. Ma być to odpowiedzią na sankcje, jakie na ten kraj nałożył Zachód po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Na tym tle zaskakuje bierność USA. Amerykanie nadal nie prowadzą prac nad emisją cyfrowego dolara. Pod koniec 2022 r. zakończono jedynie Projekt Hamilton, który badał możliwości cyfryzacji dolara. Był jednak prowadzony tylko przez bostoński oddział Rezerwy Federalnej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności