za

Chiny tworzą alternatywę do SWIFT

2023-01-23
CBDCStablecoiny
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Firma rozwijająca chińską sieć blockchain chce stworzyć system do międzynarodowych rozliczeń stablecoinami i emitowanymi przez państwa walutami cyfrowymi. W planach jest stworzenie platformy ułatwiającej wykorzystanie tych dwóch typów cyfrowych aktywów w handlu zagranicznym.

Chiny zbudują nowe SWIFT?

Red Date Technology z siedzibą w Hongkongu, która stoi za wspieraną przez państwo chińską siecią Blockchain-based Service Network (BSN), uruchomi nowy projekt mający na celu wdrożenie zarówno stablecoinów, jak i cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) w płatnościach transgranicznych.

Inicjatywa została ogłoszona na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, donosi South China Morning Post.

Przyszła platforma o nazwie Universal Digital Payments Network (UDPN) powinna zapewnić interoperacyjność między dwoma rodzajami aktywów – stablecoinów i CBDC.

Celem jest umożliwienie firmom z różnych krajów „dokonywania transakcji i rozliczania się w różnych regulowanych walutach cyfrowych”, wyjaśnia dokument UDPN.

Tak jak sieć SWIFT stworzyła oryginalny wspólny standard przesyłania wiadomości między instytucjami finansowymi w różnych systemach rozliczeniowych, UDPN będzie służyć temu samemu celowi w kontekście nowej generacji CBDC i stablecoinów

– dodano.

Na wojnie ze SWIFT

SWIFT, czyli Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, to najpopularniejszy system przelewów międzybankowych na świecie. To też broń technologiczno-finansowa Zachodu, który na przykład odciął rosyjskie banki od sieci po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Zarówno Rosja, jak i Chiny starają się od dawna o większą niezależność od SWIFT. Od 2014 r. rosyjski rząd rozwija System Przekazu Komunikatów Finansowych, a w 2015 r. Pekin uruchomił Transgraniczny Międzybankowy System Płatności.

Ponadto Ludowy Bank Chin wyemitował cyfrowego juana, obecnie najczęściej używane CBDC. Oprócz tego w Rosji powstaje cyfrowy rubel, który także może pomóc Moskwie w obchodzeniu sankcji.

Red Date przekazało, że wiele globalnych banków weźmie udział w serii testów sprawdzających jego koncepcję. Testy te odbędą się  między styczniem a czerwcem tego roku. Choć firma nie wymieniła żadnych konkretnych nazw, na wydarzeniu dot. nowej inicjatywy  obecni byli przedstawiciele Deutsche Banku, HSBC, Standard Chartered i Bank of East Asia.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności