europa cbdc

Unia Europejska może rozpocząć testy CBDC już w 2023 roku

CBDCWiadomości
bitbay zonda

Jak wszyscy dobrze wiemy TerraUSD – dotychczas największy algorytmiczny stablecoin – kompletnie stracił swoje powiązanie z dolarem. W ślad za nim poszły inne tokeny, które powinny być stabilne – Stasis, DEI, a nawet USDT. Instytucje finansowe wykorzystały tę sytuację na swoją korzyść i zaczęły promować własne CBDC.

Włoski ekonomista i członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Fabio Panetta, podczas wykładu w National College of Ireland (NCI) powiedział, że EBC pracuje nad tym, aby do 2026 r. wprowadzić w pełni funkcjonujące cyfrowe euro.

Według Panetty, EBC pracuje już nad fazą przygotowawczą. Zostanie ona zakończona pod koniec 2023 roku i pozwoli państwom członkowskim UE testować cyfrową walutę przez 3 lata przed jej publicznym debiutem.

Cyfrowe euro może pobudzić europejską gospodarkę

Włoski ekonomista stwierdził w swoim wystąpieniu, że cyfrowe euro może pobudzić europejską gospodarkę. Musi być jednak używane jako prawny środek płatniczy przez wszystkich członków UE. Zauważył również, że EBC i inne instytucje pomogą stymulować jego przyjęcie poprzez różne taktyki, w tym intensywną kampanię reklamową.

Panetta dodał, że jako organ centralny EBC zadba o to, by gotówka pozostała dostępna dla wszystkich użytkowników – mimo że obecnie tylko 20% gotówki jest wykorzystywane do płatności. Liczba ta jest znacznie mniejsza niż piętnaście lat temu, kiedy gotówka była używana w 35%.

Zadbamy o to, by gotówka pozostała dostępna. Ale jeśli obecny trend się utrzyma, możemy stanąć w obliczu przyszłości, w której gotówka straci swoją centralną rolę i zdolność do zapewnienia skutecznej opoki. Konsumenci zwrócą się bowiem ku cyfrowym środkom płatniczym.

Panetta zaznaczył, że rządy nie powinny dopuścić do marginalizacji pieniądza publicznego. Wpłynęłoby to bowiem negatywnie na gospodarkę i użytkowników. Duże firmy technologiczne otrzymałyby bowiem szansę na wykorzystanie swojej pozycji i władzy do stworzenia nierównych warunków konkurencji, w których sprawowałyby kontrolę nad prywatnymi danymi swoich klientów. Taka sytuacja zagroziłaby suwerenności walutowej Europy i całego świata – przekonywał ekonomista.

prezes gpw

CBDC: Rozwiązanie problemu niestabilnych stablecoinów

Według Panetty, cyfrowe euro mogłoby pomóc w utrzymaniu zaufania do pieniądza fiat, pomagając “zachować jego rolę jako fundamentu monetarnego w erze cyfrowej”. Jak twierdzi ekonomista, fiaty straciły tą rolę z powodu błędnej polityki monetarnej prowadzonej w różnych krajach w celu ochrony gospodarki.

Pieniądz cyfrowy emitowany przez bank centralny umożliwiłby wszystkim korzystanie z pieniędzy publicznych do dokonywania płatności cyfrowych. Byłby to solidny, niezawodny środek płatniczy stworzony w interesie publicznym. I zachowałby współistnienie pieniądza państwowego i prywatnego, które do tej pory dobrze nam służyło.

Ponadto Panetta zauważył, że stablecoiny są podatne na ataki. Nie dają też gwarancji, że będą mogły być wykupione w dowolnym momencie. Stwierdził to na podstawie tego, co stało się ze stablecoinem UST. Pomimo tego, że był to jeden z największych stablecoinów, stracił powiązanie z dolarem amerykańskim.

Tagi
cbdc cyfrowe euro euro UE Unia Europejska

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

BitcoinBTC
20 222,82 USD5,55%
EthereumETH
1156,55 USD9,74%
TetherUSDT
1,00 USD0,04%
USD CoinUSDC
1,00 USD0,10%
Binance CoinBNB
233,71 USD7,60%
Binance USDBUSD
1,00 USD0,11%
XRPXRP
0,33 USD3,07%
CardanoADA
0,47 USD3,87%
SolanaSOL
35,74 USD8,64%
HEXHEX
0,04 USD10,39%
DogecoinDOGE
0,07 USD4,02%
DaiDAI
1,00 USD0,05%
TRONTRX
0,07 USD3,63%
PolkadotDOT
7,04 USD4,63%
LEO TokenLEO
5,76 USD-1,89%
Wrapped BitcoinWBTC
20 329,18 USD6,13%
Shiba InuSHIB
0,00 USD5,21%
AvalancheAVAX
18,00 USD6,98%
Lido Staked EtherSTETH
1120,78 USD9,97%
PolygonMATIC
0,53 USD15,37%