za
BaFin regulacje

BaFin chce ogólnounijnych regulacji DeFi

1,5% dla maluszka

Niemiecki BaFin apeluje do władz o wprowadzenie „innowacyjnych” ogólnounijnych przepisów dotyczących DeFi.

BaFin chce ogólnounijnych regulacji

Birgit Rodolphe, dyrektor wykonawcza niemieckiego Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego (BaFin), twierdzi, że w UE powinny powstać innowacyjne i jednolite regulacje dot. rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi).

BaFin to niemiecki organ regulacyjny odpowiedzialny za regulowanie rynku banków, firm ubezpieczeniowych i instytucji finansowych, w tym firm kryptowalutowych. BaFin jest m.in. wydawcą „licencji na przechowywanie kryptowalut”.

W artykule na stronie internetowej BaFin Rodolphe ostrzega przed zagrożeniami dla konsumentów związanymi z nieuregulowanym rynkiem DeFi i wezwała do ustandaryzowania rozważań regulacyjnych w krajach członkowskich UE.

Jedno jest jasne: zegar tyka. Im dłużej rynek DeFi pozostaje nieuregulowany, tym większe ryzyko dla konsumentów i tym większe jest niebezpieczeństwo, że pojawią się krytyczne oferty, które mają znaczenie systemowe – powiedziała.

Wskazała na ryzyko dla konsumentów związane z „problemami technicznymi, atakami hakerskimi i nieuczciwą działalnością”, które spowodowały straty u milionów ludzi. Dodała, że ​​DeFi nie jest tak „demokratyczne i altruistyczne”, jak twierdzą zwolennicy takich rozwiązań. Uważa też, że produkty DeFi są „dla wielu trudne do zrozumienia”. Doszła do wniosku, że protokoły DeFi nie mogą działać poza regulacjami tylko dlatego, że wykorzystują nowe technologie.

Dodała, że ​​pożyczki, ubezpieczenia i inne produkty, które są poza tradycyjnym systemem finansowym, podlegają licencjonowaniu i nadzorowi tam, gdzie są oferowane, i wezwała organy regulacyjne do ustanowienia zasad, które zapewnią dostawcom DeFi jasność prawną.

BaFin regulacje

Rodolphe doszła też do wniosku, że nowe przepisy dotyczące DeFi nie mogą być gorsze niż standardy już obowiązujące w przypadku tradycyjnych produktów finansowych, ponieważ mogą sprawić, że produkty DeFi będą bardziej atrakcyjne dla firm z regulacyjnego punktu widzenia.

Niemcy liderem rynku

Niemcy awansowały na pierwsze miejsce jako kraj najbardziej „przyjazny dla kryptowalut” w pierwszym kwartale 2022 r., po części dzięki polityce zerowego podatku od długoterminowych zysków kapitałowych z cyfrowych aktywów. Raport z marca 2022 r. wykazał, że prawie połowa Niemców jest zainteresowana inwestowaniem w kryptowaluty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności