za
Chiny wzbogacają swojego cyfrowego juana o nowe funkcje. Chińskie CBDC z ciekawym zastosowaniem

Chiny wzbogacają swojego cyfrowego juana o nowe funkcje. Chińskie CBDC z ciekawym zastosowaniem

2023-01-20
CBDCCiekawostki
Nexo Earn Aplikacja

Bank Centralny Chin po raz kolejny udowadnia, że jest liderem w wyścigu o miano instytucji, która pierwsza w pełni wdroży adopcję swojego CBDC. Chiński cyfrowy juan otrzymał bowiem kolejną funkcjonalność. Co więcej, wdrożono smart kontrakty w pewnym przypadku użycia tej waluty.

E-CNY z ciekawą opcją

Chińska cyfrowa waluta banku centralnego stale jest rozbudowywana przez ich zespół programistów. Tym razem wdrożono funkcję smart kontraktów, które uruchamiają się w Meituan. Jest to chińska aplikacja, która oferuje sprzedaż detaliczną oraz dostawy żywności. W momencie składania zamówień przez użytkowników aplikacji oraz dokonywania płatności za pośrednictwem swojego portfela na e-CNY, wdrożone inteligentne kontrakty zostają uruchomione, by wyszukiwały kluczowe słowa oraz przedmioty z danych zamówień. W sytuacji, gdy zawarte produkty oraz wyrazy mieszczą się w ustalonej na dany dzień liście, klienci zostają zakwalifikowani do losowania pewnych nagród.

A chodzi dokładnie o coś, co nazywa się “czerwonymi kopertami”, a dokładnie jest określane przez obywateli Chin jako hongbao. Jest to taka mała paczuszka, do której chowa się pieniądze, które chce się podarować bliskiej osobie jako wyraz szczęścia przy okazji Chińskiego Nowego Roku. Taka lokalna tradycja. I właśnie z nią związana jest loteria, w której użytkownicy Meituan mogą wylosować ”czerwoną kopertę” z cyfrowymi środkami o wartości 8888 juanów, czyli około 13000 dolarów.

Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie adopcji cyfrowego juana pośród chińskiej społeczności.

Chińscy inwestorzy mogą płacić CBDC za papiery wartościowe

Powyższe jest bardziej ciekawostką związaną z użyciem nowych technologii w połączeniu z kultywowaniem danej tradycji. Prawdziwą rewolucją jest wprowadzenie przez chiński Bank Centralny nowej funkcjonalności dla ich e-CNY. Bowiem jak poinformował serwis China Securities Journal w dniu 16 stycznia, ostatnio po raz pierwszy użyto cyfrowego juana do zakupu papierów wartościowych.

Co więcej, inwestorzy od teraz mają możliwość użycia chińskiego CBDC w celu nabycia papierów wartościowych za pomocą aplikacji mobilnej dla Soochow Securities, lokalnej firmy maklerskiej.

To nie koniec. Aplikacja będąca portfelem przechowującym cyfrowe juany również została zaktualizowana. Po wprowadzeniu update’u użytkownicy mogą teraz płacić zbliżeniowo swoimi telefonami, które zawierają oprogramowanie Android, nawet jeśli urządzenia z cyfrowym portfelem pozostają w trybie offline.

Czy adopcja CBDC w Chinach idzie do przodu?

Instytucja stojąca za cyfrowym juanem liczy na to, że nowo wdrożone zastosowanie napędzi adopcję CBDC w Chinach. Były urzędnik Ludowego Banku Chin (PBOC), czyli chińskiego banku centralnego, stwierdził w grudniu, że „wykorzystanie cyfrowego juana było w tamtym roku niskie” i „wysoce nieaktywne”. Przekazał, że dotychczasowe „wyniki nie są idealne.”

W zeszłym tygodniu informowaliśmy Was o tym, że w dniu 10 stycznia PBOC uwzględnił walutę e-CNY w swoich raportach walutowych. Oszacowano, że chińskie CBDC stanowiło około 0,13% z 10,47 biliona juanów (1,54 biliona dolarów) będących w obiegu na koniec 2022 roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności