za
Sam Bankman-Fried

Zarząd FTX stara się odzyskać darowizny, jakie zostały wypłacone przez Sama Bankmana-Frieda

Nowy zarząd FTX stara się odzyskać miliony dolarów z darowizn przekazanych przez giełdę kryptowalut i jej byłego dyrektora generalnego Sama Bankmana-Frieda, donosi Wall Street Journal. 

Walka o zwrot darowizn

Pod koniec września organizacja charytatywna FTX, Future Fund, przekazała ponad 160 milionów dolarów ponad 110 organizacjom non-profit, w tym start-upom biotechnologicznym i naukowcom uniwersyteckim opracowującym szczepionki na COVID-19 i pracującym nad badaniami nad pandemią, a także organizacjom non-profit w Indiach, Chiny i Brazylia.

Jak podają media, Future Fund przeznaczyło aż 3,6 miliona dolarów na rzecz AVECRIS, firmy pracującej nad platformą szczepionek genetycznych, a kolejne 5 milionów dolarów wpłacono na konto Atlas Fellowship (środki wydano na stypendia i programy edukacyjne dla uczniów szkół średnich w San Francisco).

Rzecznik Bankmana-Frieda powiedział, że darowizny na cele charytatywne nie były dokonywane z depozytów klientów, ale z zysków firmy.

Ramię charytatywne FTX zostało stworzone w lutym 2022 roku.

23 września na profilu Future Fund na Twitterze ogłoszono, że „znacząca część” kapitału fundacji zostanie przeznaczona na badania i inicjatywy związane ze sztuczną inteligencją. Chodziło o granty o wartości 1,5 miliona dolarów.

Pieniądze dla polityków

Prokuratorzy Stanów Zjednoczonych badają również darowizny FTX, które wpłacano na rzecz partii politycznych i kandydatów na kongresmenów. Bankman-Fried był drugim co do wielkości „kontrybutorem CEO”, jeśli chodzi o kampanię prezydencką Joe Bidena w 2020 r., przekazując kandydatowi Demokratów darowizny w wysokości aż 5,2 miliona dolarów. Przebił go tylko miliarder Michael Bloomberg.

Źródło: Reuters

Jak podaje Cointelegraph, stosowne przepisy mogą jednak zmusić firmy do zwrotu miliardów dolarów wpłaconych im przez Future Fund. Nowe kierownictwo FTX podaje, że “wielu odbiorców składek lub innych płatności” zwróciło się już do giełdy w kwestii zwrotu środków.

Przypomnijmy, że 4 stycznia Bankman-Fried stanął przed sądem. Jak można się było domyślić, nie przyznał się do wszystkich postawionych mu zarzutów karnych związanych z upadkiem giełdy kryptowalut. Grozi mu aż 115 lat pozbawienia wolności, czyli w praktyce dożywocie. Więcej pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.