za
władimir putin dolar

Władimir Putin uważa, że system finansowy oparty na dolarze amerykańskim się załamuje. Jaki może mieć to wpływ na BTC?

Binance Launchpool

Prezydent Rosji Władimir Putin jest zdania, że światowy system finansowy oparty na dolarze amerykańskim stopniowo się załamuje. Jego zdaniem “waluta jest pochodną siły gospodarki kraju, który tę walutę emituje”. Do tego “udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB maleje”. W tle rośnie znaczenie krajów BRICS.

Władimir Putin mówi o upadku systemu finansowego opartego na dolarach amerykańskich

Władimir Putin powiedział w czasie ostatniej sesji plenarnej Klubu Dyskusyjnego Wałdaj, że światowy system finansowy oparty na dolarze amerykańskim stopniowo się załamuje.

System z Bretton Woods jest przestarzały

– stwierdził Putin, zauważając, że nie tylko on ma taki pogląd, gdyż zachodni eksperci również podzielają tę perspektywę.

Ten system z Bretton Woods powstał w oparciu o dolara, ale wszystko stopniowo się wali. W końcu waluta jest pochodną siły gospodarki kraju, który tę walutę emituje

– dodał. Podkreślił też, że “udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB maleje. To też jest rzecz oczywista, to są dane statystyczne”. Do tego udział krajów BRICS „pod względem parytetu siły nabywczej w stosunku do udziału krajów G7 rośnie, zwłaszcza po przyjęciu nowych członków do organizacji”.

Przypomnijmy, że blok gospodarczy BRICS poszerzył się o Argentynę, Egipt, Etiopię, Iran, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Na zakończenie sierpniowego szczytu BRICS przywódcy Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki podkreślili, jak ważne jest dla nich “używanie lokalnych walut w handlu międzynarodowym i transakcjach finansowych”.

Waluta BRICS

Już wcześniej pojawił się temat waluty BRICS. Ta jednak na razie nie powstała – zdaniem Putina nie jest konieczna. Ważniejszy jest wspólny system rozliczeniowy. “Logistyka finansowa”, która ma “zapewnić płatności między naszymi państwami” i przejście na płatności w walutach krajowych.

Wczoraj omawialiśmy tę kwestię z naszymi ekspertami, w tym możliwość stworzenia wspólnej waluty BRICS. Teoretycznie tak, prawdopodobnie jest to możliwe, ale aby w ogóle do tego podejść, musimy osiągnąć pewien parytet w rozwoju gospodarek naszych krajów, ale jest to perspektywa bardzo długoterminowa

– dodał Putin.

władimir putin

Wpływ na bitcoina

Jak upadek systemu opartego na dolarze wpłynąłby na bitcoina? Trudno jasno odpowiedzieć na to pytanie. Teoretycznie zawirowania gospodarcze – a to z nich wyłoniłby się nowy system walutowy – mogłyby wzmocnić kryptowaluty, które nie mają powiązania z żadnymi państwami. Z drugiej strony, pozostaje zagrożenie, że blockchainowe waluty zostałyby uznane za ryzykowne aktywa. Takie, których nie warto posiadać w tak przełomowym momencie historii.

Bitcoin został już zweryfikowany przez rynek w czasie kryzysu bankowego (a nawet dwóch: tegorocznego w USA i tego w 2013 r. na Cyprze) czy wojny (po wybuchu konfliktu na Ukrainie, który miał ogromne znaczenie dla geopolityki, drożał). W czasie ogłoszenia pandemii COVID-19 doszło do krachu, ale też szybkiego odbicia kursu. Stoimy jednak może u progu wieloletniej zimnej wojny gospodarczej. Czy kryptowaluty przetrwają i tę próbę?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności