za
elon musk sec

Elon Musk chce zmiany SEC i ukarania urzędników

Elon Musk apeluje o „kompleksową zmianę” Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jego zdaniem istnieje też potrzeba powołania komisji, która podejmie działania karne wobec osób, które nadużywają swojej władzy regulacyjnej w celach osobistych i politycznych.

Elon Musk czeka na zmianę

Dyrektor generalny Tesli i SpaceX, Elon Musk, uważa, że amerykański system polityczny wymaga gruntownej zmiany. Chodzi zwłaszcza o organy regulacyjne, w tym SEC.

W odpowiedzi na post jednego z użytkowników X, który napisał o pozwaniu Muska przez SEC, dyrektor generalny Tesli stwierdził:

Pilnie potrzebna jest kompleksowa reforma tych agencji wraz z powołaniem komisji do podjęcia działań karnych wobec osób, które nadużyły swojej władzy regulacyjnej dla korzyści osobistych i politycznych. Nie mogę się doczekać, aż to się stanie.

Kiedy inny użytkownik X zapytał Muska, czy to w ogóle realne, miliarder odpowiedział, że on sam “szacuje prawdopodobieństwo na 100%”

Muskowi można jednak w tym wypadku zarzuć pewien brak obiektywizmu. Jak wspomnieliśmy, SEC pozwała go i chce zmusić do złożenia zeznań w sprawie przejęcia przez niego Twittera (dziś X).

elon musk

SEC pozywa Muska

W czwartek SEC ogłosiła, że pozywa biznesmena. Organ regulacyjny zwrócił się do sądu o wydanie nakazu, który miałby zmusić szefa Tesli do złożenia zeznań dotyczących zakupu przez niego Twittera. Sprawa budzi bowiem pewne wątpliwości.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy SEC pozwała Muska. W 2018 roku organ nadzoru pozwał go za domniemane oszustwo związane z papierami wartościowymi. Chodziło o to, że biznesmen mógł dopuścić się oszustwa, gdy informował, że planuje wycofać Teslę z giełdy. Wtedy najbardziej zainteresowany zawarł jednak ugodę z urzędnikami, w wyniku czego zarówno on, jak i Tesla zapłacili indywidualne kary w wysokości 20 milionów USD.

Wcześniej jednak Musk też nie krył, że nie jest fanem SEC. W wywiadzie dla „60 Minutes” w grudniu 2013 r. powiedział, że „nie szanuje SEC”.

Co ciekawe, zgadza się z nim co najmniej kilku amerykańskich polityków. Kongresman Warren Davidson chciałby np. dymisji przewodniczącego SEC, Gary’ego Genslera. Z kolei były szef Komisji, który specjalizował się w egzekwowaniu prawa w Internecie, John Reed Stark, powiedział ostatnio, że potencjalny sukces wyborczy Donalda Trumpa może sprawić, że polityka władz względem kryptowalut zmieni się na plus.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności