za
wirtualne landy

Czym są wirtualne landy?

1,5% dla maluszka

Nieruchomości często uważa się za dobry inwestycyjny wybór. A co z wirtualną nieruchomością? NFTki reprezentujące wirtualne landy stały się gorącym tematem od czasu pojawienia się metaversów. Niektóre parcele wirtualnej ziemi sprzedają się za miliony dolarów.

Czym są wirtualne landy?

Cała wirtualna ziemia istnieje w cyfrowym środowisku znanym również jako metaverse. Metaverse to z kolei zwykle gra wideo lub cyfrowa symulacja życia, gdzie można wchodzić w interakcje z innymi użytkownikami. W zależności od konstrukcji konkretnego świata, wirtualne środowisko może mieć charakter „otwarty” lub „zamknięty”.

Wirtualne landy to po prostu cyfrowy teren, w obrębie którego można poruszać się w danym metaversie.

wirtualne landy

Jak działa wirtualny świat?

Po pierwsze, wirtualna ziemia nie wymaga kryptowalut – wiele gier wideo oferowało coś na kształt metaverse już od dziesięcioleci.  Jednak to właśnie kryptowaluty i technologia NFT mogą być kluczem do prawdziwie interoperacyjnego i otwartego, wirtualnego świata.

W Web3 wirtualne nieruchomości lub przestrzenie sprzedaje się zwykle jako NFTki. Oznacza to, że dowód własności istnieje na blockchainie, takim jak na przykład Ethereum. Zasadniczo działa zatem jako akt nadający posiadaczowi dostęp i kontrolę nad daną ziemią.

Jak kupić wirtualną ziemię?

Proces zakupu wirtualnej ziemi może się znacznie różnić w zależności od gry i firmy, która stoi za każdym metaversem. Jednak parcele wirtualnej ziemi sprzedawane jako NFT mogą być albo wymintowane na stronie internetowej dewelopera (sprzedaż pierwotna), albo zakupione na wtórnym rynku NFT, takim jak OpenSea.

Co takiego wyjątkowego jest w wirtualnej ziemi?

Warto zauważyć, że koncepcja wirtualnej ziemi istnieje już od jakiegoś czasu. Gra The Sims, wydana już ponad 20 lat temu, odniosła ogromny sukces dzięki środowiskom symulacji życia. Gracze mogli bowiem tworzyć postacie, kupować wirtualną ziemię, budować domy i skutecznie doświadczać cyfrowego „życia”. Od tego czasu powstały trzy udane sequele z coraz bardziej złożonymi i otwartymi wirtualnymi światami. Wszystkie są jednak grami jednoosobowymi.

Dla tych, którzy szukają doświadczenia wirtualnego życia w trybie wieloosobowym online, powstały pozycje takie jak Second Life, Habbo Hotel i IMVU. Wszystkie gry oferują pewien rodzaj alternatywnej cyfrowej rzeczywistości, gdzie gracze mogą przenieść się do innego świata jako spersonalizowana postać.

Jednak do tej pory wirtualne landy były tworzone i sprzedawane w ramach zamkniętych platform. Całą ich wartość przypisywano natomiast samej platformie, a nie użytkownikom. W większości przypadków nie istnieją więc wtórne rynki dla wirtualnej ziemi. Wraz z pojawieniem się NFT i zdecentralizowanych metaversów, użytkownicy mogą posiadać wirtualne landy na własność, a wraz z nimi prawo do sprzedaży i nawet przeniesienia jej między różnymi metawersami.

A ponieważ internet staje się coraz bardziej istotną częścią nowoczesnego życia ludzkiego, cyfrowa własność również zyskuje na znaczeniu. Aktywa takie jak wirtualna ziemia mogą być używane jako cyfrowe symbole statusu, miejsca spotkań dla przyjaciół z całego świata, lub kreatywne centra. Możliwości są nieograniczone.

wirtualne landy

Wirtualne landy i powiązane kryptowaluty

Podczas gdy niektóre doświadczenia metaverse Web2, takie jak Roblox, nie używają kryptowalut, rosnąca liczba zdecentralizowanych platform Web3 decyduje się wprowadzać własne tokeny. Przykładowo, The Sandbox używa tokena SAND, Decentraland ma MANA, a Otherside będzie używać Apecoin (APE).

Zwykle tokeny metawersum związane z wirtualnymi ziemiami i ich ekonomiami są tokenami ERC-20. Oznacza to, że są kryptowalutami istniejącymi w sieci Ethereum.

Przyszłość wirtualnej ziemi

Pomimo coraz większej ilości gier i projektów powstających chociażby w metaversie The Sandbox, rynek wirtualnej ziemi jest wciąż głównie spekulacyjny. Czas pokaże, czy większość entuzjastów Web3 faktycznie użyje zakupionej wirtualnej ziemi, czy po prostu zatrzyma ją w nadziei, że jej wartość wzrośnie z czasem.

Przyszłość wirtualnej ziemi będzie również zależeć od polityki firm w kwestii krypto i NFT, które nadal są kontrowersyjne na przykład w przemyśle gier wideo. Bez względu na to, nadal istnieje szerokie zainteresowanie kupnem wirtualnej ziemi, a rozmaite firmy od JP Morgan po Gucci, decydują się nabyć swój własny kawałek cyfrowego świata.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności