za

Deweloperzy Minecrafta stworzyli petycję przeciwko NFT w grach

W miniony poniedziałek programiści związani z Minecraftem i innymi platformami gier opublikowali poradnik mający na celu podniesienie świadomości na temat domniemanych zagrożeń związanych z NFT i kryptowalutami. Grupa Climate Replay, w skład której wchodzi wielu programistów z Mojang Studios, poprosiła programistów i graczy z całego świata o podpisanie deklaracji dotyczącej NFT. Jej twórcy zwracają się do odbiorców o rozważenie potencjalnego niebezpieczeństwa ze strony NFT. Aspekty, jakie biorą pod uwagę to wpływ na sprzedaż, ekologia i ogólna zmiana podejścia do gamingu.

Ignorując kluczowe czynniki ryzyka i rażące problemy, osoby używające NFT(…) podważają wysiłki na rzecz stworzenia sprawiedliwej i zrównoważonej egzystencji dla wszystkich

– czytamy w deklaracji NFT w grach nie przynoszą graczom żadnej znaczącej wartości”.

Twórcy poradnika twierdzą, że reprezentuje on myślenie szerokiej koalicji deweloperów, jednak od stworzenia deklaracji minął tydzień i póki co zebrała ona niewiele więcej niż 70 podpisów.

Współautor, Cory Scheviak, napisał w grupie Climate Replay na Discordzie:

Naszym celem  jest działanie jako centralne, bezstronne źródło informacji na temat NFT i technologii blockchain, a także zwrócenie uwagi na ryzyko, koszty środowiskowe i nastroje społeczności dotyczące NFT oraz własności cyfrowej. Mamy nadzieję, że uda nam się rozpowszechnić to w całej branży i pozyskać do podpisania jak najwięcej firm i osób.

Problemy opisane w przewodniku Climate Replay

W przewodniku znalazły się obawy o eksploatację środowiska związaną z używaniem konsensusu proof-of-work, zużywającym duże ilości energii elektrycznej. Twórcy nie wspomnieli jednak, że blockchain Ethereum jest w trakcie migracji do modelu konsensusu proof-of-stake. Ta zmiana wykładniczo zmniejszy jego ślad węglowy. Zabrakło również jakiejkolwiek informacji o innych blockchainach, w pełni przyjaznych dla środowiska.

Twórcy Climate Replay zwracają również uwagę na formułę play-to-earn. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy zarabiają kryptowaluty i NFT, wykonując określone zadania. Autorzy przekonują, że gra ma być zabawą, nie pracą. Nie biorą jednak pod uwagę funkcjonującej od dawna w grach sprzedaży przedmiotów, chociażby w Tibii. W biedniejszych krajach model play-to-earn wpłynął na lepszą kondycję niektórych domowych budżetów.

gry-play-to-earn

Innym zmartwieniem deweloperów jest widoczny brak bezpieczeństwa w całym ekosystemie i częste próby włamań do sieci. Jednym z takich wydarzeń było niedawne zhakowanie Ronina, sieci twórców Axie Infinity. Platforma została wtedy okradziona na kwotę ponad 600 milionów USD. Tradycyjni twórcy gier obawiają się także spekulacyjnego i niestabilnego charakteru kryptowalut i transakcji NFT. Wydaje się jednak, że rozwiązanie tych problemów leży w odpowiedniej tokenomii i regularnych audytach kodów.

Niska liczba podpisów może być oznaką, że gracze zmieniają swoje podejście do NFT i zaczynają dostrzegać niewątpliwe plusy tej technologii. Jeszcze nie tak dawno Ubisoft spotkał się z ostrą reakcją swojej społeczności na chęć wprowadzenia NFT. Warto zauważyć, że świadomość społeczeństwa w tym temacie dopiero się rozwija. Jeszcze kilka miesięcy temu niewymienne tokeny kojarzyły się wielu osobom jedynie z bańką na obrazkach jpg. Obecnie wielu przedstawicieli branży gier zauważa liczne korzyści użycia blockchaina i NFT.

Sebastien Borget, współzałożyciel i dyrektor operacyjny The Sandbox, wypowiedział się niedawno na ten temat:

Każde studio, które znam – od największej, czołowej firmy do najmniejszej – będzie miało produkt, jak nie więcej, związanych z blockchainem.

Myśl końcowa

Można podejrzewać, że twórcy poradnika Climate Replay mieli dobre intencje, jednak przedstawili jedynie swoje podejście do minusów wykorzystania NFT. Szerzenie wiedzy na temat nowych technologii zasługuje na uznanie, ale autorzy skupili się jedynie na wadach, pomijając istniejące już rozwiązania. Problemy przedstawione w publikacji powinny być jedynie zagadnieniami prowokującymi do dalszej dyskusji, uświadamiania i ulepszania technologii.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności