Wielka Brytania skupi się na regulacji stablecoinów

Regulacje wielka brytania stablecoiny

Brytyjski minister finansów, John Glen, oświadczył, że rząd skupi się głównie na regulacji stablecoinów. Glen wygłosił swoje uwagi podczas przemówienia […]

bitbay zonda

Brytyjski minister finansów, John Glen, oświadczył, że rząd skupi się głównie na regulacji stablecoinów. Glen wygłosił swoje uwagi podczas przemówienia na konferencji zorganizowanej we wtorek przez City & Financial Global.

Obawa przed powstaniem monopolu

Według ministra, decyzja U.K. o priorytetowym traktowaniu stablecoinów wynika z obaw przed powstaniem monopolu. Jak twierdzi, na rynku tym istnieje ograniczona liczba miejsc.

Istnieje możliwość, że niektóre firmy mogą szybko osiągnąć dominację i wyprzeć innych graczy. Pozwoli im na to ich zdolność do skalowania i podłączania się do istniejących usług online.

– zauważył Glen.

Argumenty ministra odzwierciedlają poglądy kilku regulatorów finansowych wyrażone przeciwko projektowi Diem. Regulacje stablecoinów stały się tematem dyskusji po ogłoszeniu przez Facebooka planu uruchomienia Libry w czerwcu 2019 roku. Organy regulacyjne w różnych krajach wskazywały, że globalna obecność giganta może być ryzykowna dla polityki monetarnej. Diem próbował złagodzić sytuację, wprowadzając ogromne ilości zmian do projektu. Nie otrzymał jednak jeszcze niezbędnej zgody regulatora, aby rozpocząć wdrażanie swojego stablecoina.

Technologie finansowe w Wielkiej Brytanii

Komentarze Glena są kolejnym dowodem na to, że rząd Wielkiej Brytanii chce promować nowe technologie finansowe. Nawet w obliczu wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

W listopadzie 2020 roku Rishi Sunak, kanclerz skarbu państwa, stwierdził, że Brexit jest punktem zwrotnym dla branży usług finansowych w Wielkiej Brytanii. Kanclerz wypowiadał się wtedy nt. cyfrowych walut w następujący sposób:

Nowe technologie, takie jak stabilne monety – prywatne waluty cyfrowe – mogą zmienić sposób, w jaki ludzie przechowują i wymieniają swoje pieniądze, czyniąc płatności tańszymi i szybszymi”

W tym samym czasie, Sunak ujawnił, że rząd będzie priorytetowo traktował wykorzystanie nowych innowacji fintech, takich jak cyfrowe waluty banku centralnego i stablecoiny. Zapewniał, że kraj dotrzyma kroku postępowi w rozwijającej się gospodarce cyfrowej.

Tagi
John Glen regulacje stablecoiny UK Wielka Brytania

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.