za

Kryptowaluty na 2020: Waves (WAVES) – wprowadzenie do projektu

Projekt Waves został stworzony przez rosyjskiego biznesmena Aleksandra Ivanowa w 2016 roku. Platforma obsługiwana przez Waves Platform AG, umożliwia swoim użytkownikom tworzenie własnych niestandardowych tokenów. Użytkownik może sam tworzyć, przenosić i wymieniać tokeny na zasadzie peer-to-peer, płacąc opłaty transakcyjne w natywnym tokenie platformy – WAVES.

ICO projektu Waves jest jednym z najbardziej udanych w historii, zakończyło się zebraniem 16 mln dolarów. W chwili pisania tego artykułu kurs tokena WAVES utrzymuje się na poziomie około 0,83 USD, a kapitalizacja rynkowa wynosi 85 mln USD, co czyni go jedną z 50 największych kryptowalut na świecie.

Historia i obecny stan projektu

W ciągu trzech lat developerzy Waves zbudowali kompletny ekosystem do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Mozolnie budowany od zera, w obecnym stanie zapewnia dostęp do narzędzi, a także zdecentralizowanej infrastruktury do kompletnego zarządzania dApp.

Dla zwykłego użytkownika, stawianie pierwszych kroków w ekosystemach technologii blockchain jest trudnym wyzwaniem. Ideą Waves było i jest, stworzenie przejrzystego środowiska, bogatego w kompletne i gotowe do użycia rozwiązania dApps, dzięki którym otrzymasz możliwość tworzenia własnych aplikacji.

Ekosystem Waves

DeFi i dApps

Obecnie Waves kładzie bardzo duży nacisk na zdecentralizowane finansowanie ekosystemu, ponieważ DeFi to jeden z najpopularniejszych trendów na rynku. Platforma Waves idealnie nadaje się do budowania i uruchamiania dApps, tym samym jest też doskonałym miejscem dla DeFi.

Do dyspozycji użytkownika platforma oddaje mnóstwo narzędzi takich jak:

  • środowisko programistyczne (IDE),
  • własny język programowania Ride,
  • mnóstwo dokumentacji,
  • i przede wszystkim aktywną społeczność,
  • dAppocean,
  • WaveLabs – pomoc finansową i marketingową na start swojego projektu.

Handel w blockchainie Waves

Waves.Exchange (giełda kryptowalut) to wieloplatformowe rozwiązanie, które łączy bezpieczeństwo zdecentralizowanego systemu z wrażeniami użytkowników najlepszych scentralizowanych giełd. Ze względu na zdecentralizowany charakter wymiany, nie ma procesu listowania tokenów wydawanych na blockchainie Waves.

Możesz handlować na dowolnym rynku, który ma płynność lub stworzyć własny rynek dla preferowanej pary. W grudniu 2019 roku, twórcy platformy dodali szereg bramek FIAT. Dodatkowo uruchomili bramki USDT oraz obsługę adresów SegWit.

W planach na 2020 jest:

  • dodanie obsługi takich kryptowalut jak BTC, ETH i WAVES,
  • usprawnienie procesu stakowania kryptowalut na giełdzie,
  • ciągle ulepszanie aplikacji mobilnej,
  • oraz wiele innych usprawnień.

IEO i STO

Na platformie nie tylko możesz stworzyć swój token ale także wystawić go na Waves.Exchange, aby potencjalny inwestor mógł go łatwo kupić. Tokeny można wymieniać na dowolną inną walutę lub zasób.

Alternatywnie, w przypadku STO, platforma oferuje dostęp do w pełni regulowanego partnera: Tokenomica.

„To, co oferujemy projektom poszukującym finansowania, to inteligentne papiery wartościowe, którymi są zasadniczo – akcje, obligacje lub akcje – w formie tokenów” – wyjaśnia Artem Tolkaczow, CEO Tokenomica. „Jest to zgodny z prawem sposób emisji aktywów dostosowany do obowiązujących regulacji rynku papierów wartościowych w UE.”

Obecnie Tokenomica ma siedmiu klientów korporacyjnych, których nie może jeszcze ujawnić ze względu na poufność. Między innymi inwestorem jest jedna z największych firm z branży metalowej i emitent euroobligacji. Zamierza ona wykorzystać euroobligacje o wartości 10 milionów Euro w 2020 r. Obligacje te będą oferowane na Tokenomice w formie tokenów.

Waves Enterprise

Waves Enterprise to prywatna platforma blockchain, wykorzystująca najnowsze osiągnięcia technologii blockchain poprzez wdrożenie Waves-NG, algorytmu konsensusowego nowej generacji, zwiększającego pojemność, stabilność i szybkość sieci. Platforma Waves Enterprise jest przeznaczona przede wszystkim do łączenia usług administracji publicznej, banków, rejestrów i dostawców płatności, w celu stworzenia podstawowej infrastruktury cyfrowej wymaganej do certyfikacji, rejestracji i śledzenia danych.

Gaming

Sektor gier komputerowych coraz bardziej zaczyna doceniać technologię blockchain. Z myślą o nich developerzy platformy udostępnili narzędzia, dzięki którym wdrożenie blockchaina w grach jest jeszcze prostsze. Obecnie współpracują oni z zespołami twórców gier. Efektem pracy było wprowadzenie kilku, wysokiej jakości gier.

Jedną z najbardziej widocznych zalet kryptowalut w grach jest ich użyteczność jako szybkich i bezpiecznych sieci płatności. Waves poszedł o krok do przodu, rozwinął “bazar przedmiotów”, w którym gracze mogą kupować, sprzedawać i handlować swoimi “itemkami” (przedmiotami) z gier. W odróżnieniu od zwykłych gier, te oparte o technologię blockchain umożliwiają użytkownikom przenoszenie zasobów takich jak: skiny, runy, skrzynie, avatary czy inne wartości poza grę. Co więcej, możesz je wymieniać na inne kryptowaluty.

Blockchain Waves może umożliwić trwałość elementom cyfrowym, zdobywając przedmiot w grze, użytkownik jest jego posiadaczem i może z nim zrobić co tylko chce. Dotychczas, przedmioty były własnością twórców gry. Takie rozwiązania nie tylko zmniejszyłyby ryzyko utraty przedmiotów przez użytkowników, ale również pozwoliłoby przedmiotom reprezentować różne rzeczy w różnych grach. Gracz może na przykład połączyć dwa przedmioty z dwóch różnych gier i stworzyć coś, czego nawet twórcy się nie spodziewają.

Zespół Waves

Sasha Ivanov (założyciel i właściciel Waves) – urodził się na Ukrainie. Ukończył Wydział Fizyki Teoretycznej Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, a następnie kontynuował studia podyplomowe na Uniwersytecie w Lipsku. Po pojawieniu się technologii blockchain uruchomił pierwszą natychmiastową wymianę kryptowalut Coinomat.com, pierwszy token fiat CoinoUSD i pierwszy indeks wymiany kryptowalut Cooleindex.com, a także stworzył fundusz venture blockchain Cryptoasset.fund (kwota inwestycji to 200 000 USD).

Maxim Pertsovskiy (kierownik ds. rozwoju i strategii) – założyciel i właściciel w GOSU Data Lab. Firmie skoncentrowanej na danych gier i sztucznej inteligencji. Korzystając z algorytmów uczenia maszynowego, GOSU Data Lab buduje platformę, która pozwala komputerowi rozumieć dane z gier i pomaga graczom lepiej grać, szkoli profesjonalnych graczy, usprawnia analizy firm hazardowych. W Waves od stycznia 2017 roku.

Alexey Kofman (szef zespołu programistów) – młody ale niezwykle uzdolniony programista, odpowiedzialny za koordynację i wdrażanie projektów.

Ilya Smagin (kierownik ds. rozwoju Smart Kontraktów) – pracował jako programista dla takich potentatów jak Gazprom czy Deutsche Bank. W Waves jest odpowiedzialny za:

  • optymalizację platformy
  • wdrażanie protokołu Waves-NG
  • język programowania RIDE
  • smart kontrakty

Co wyróżnia Waves ?

Ride

Ride to funkcjonalny, specjalnie zaprojektowany język programowania zainspirowany Scalą do tworzenia aplikacji dApp. Został stworzony, aby rozwiązać wiele najpoważniejszych niedociągnięć innych popularnych języków używanych do tworzenia smart kontraktów-ów. Ogólnym pomysłem było zaoferowanie prostego języka funkcjonalnego do programowania dApp w blockchainie Waves.

Ride jest łatwy do nauczenia się, szczególnie dla początkujących programistów.

Co ciekawe, Ride nie jest Turing Complete, a jego silnik wykonawczy (maszyna wirtualna) nie ma zaimplementowanych pętli ani możliwości rekurencji. Jest to dobre rozwiązanie dla programistów, ponieważ pętle w większości przypadków są źródłem błędów podczas kompilacji kodu. Prosty przykład użycia Ride prezentujemy poniżej:

func say() = {
  "Hello world!"
}

Keeper

Waves Keeper to rozszerzenie przeglądarki, które pozwala użytkownikom zarządzać kluczami prywatnymi oraz bezpiecznie i bezproblemowo współdziałać z usługami internetowymi i dApps na platformie Waves.

Seedy oraz klucze prywatne są szyfrowane i przechowywane w ramach rozszerzenia. Nie są one dostępne dla dApps i usług online, zapewniając, że środki użytkowników są bezpieczne. Finalizacja transakcji nie wymaga podania poufnych informacji.

Gravity Hub

Gravity Hub to zasadniczo blockchain, który nie ma żadnych tokenów, ale może komunikować się z innymi blockchainami, takimi jak Waves Platform/Enterprise lub Ethereum.

Użycie słowa „grawitacja” w żadnym wypadku nie jest przypadkowe, ponieważ rozwiązanie będzie miało właściwości podobne do grawitacji: przyciągnie i połączy różne łańcuchy bloków. Jak dotąd brak możliwości przesyłania danych z jednego łańcucha bloków do drugiego był główną przeszkodą w rozwoju przestrzeni łańcucha bloków (tak jak we wczesnych latach internetu, a raczej osobnych sieci zwanych intranetami).

Gravity Hub przyjmie interoperacyjność na poziomie protokołu, a także na poziomie zdecentralizowanych aplikacji, umożliwiając dApp wysłanie żądania do innego dApp na innym blockchainie.

Węzły Gravity Hub będą mogły na przykład uzyskać nagłówki bloków z sieci Ethereum i wysłać je na platformę Waves. Jeśli dane nagłówka bloku Ethereum są dostępne na platformie, można udowodnić, że na Ethereum miała miejsce konkretna transakcja. Aby uzyskać te dane, użytkownicy poniosą uzasadnione opłaty.

Gravity Hub zostanie również podłączony do niestandardowych łańcuchów, które reprezentują nowe podejście do dostosowywania blockchain.

Specyfikacja techniczna WAVES

Maksymalna ilość monet: 100 000 000

Pierwszy blok: 12 czerwiec 2016

Algorytm: LPoS

Ilość  węzłów w sieci: 366

Otwarty kod źródłowy: Tak

Nagroda za wygenerowanie bloku: 6 WAVES

Kilka ciekawostek

Stakowanie czyli pasywne zarabianie WAVES

Konsensus na blockchainie Waves osiągany jest poprzez Leasing Proof of Stake. Inwestorzy mogą zarabiać poprzez stakowanie lub leasing.

Do uruchomienia pełnego węzła potrzebujemy 1000 tokenów WAVES, hostingu oraz serwera. Minimalne wymagania odnośnie specyfikacji technicznej komputera to:

  • 2 rdzenie fizyczne
  • 4 GB RAM
  • 40 GB SSD

Czyli nic nadzwyczajnego. W przypadku leasingu, udostępniamy swoje tokeny aby wspólnie stworzyć pełny węzeł.

Lista pełnych węzłów dostępna jest tutaj.

Platforma w liczbach (dane za 2019 rok)

  • liczba węzłów zwiększyła się o 25% z 311 do 413
  • prawie 1700 osób ukończyło kurs „Mastering Web 3.0 with Waves”
  • w sieci wdrożono 10 526 smart kontraktów, z których 394 to skrypty dla dApps

Waves wyróżniony przez Krypto Raport

Waves znalazł się również wśród perspektywicznych projektów na 2020 rok, w materiale autorstwa KryptoRaport. Zapraszamy do obejrzenia materiału.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności