Całkowita zablokowana wartość warstwy 2 Ethereum osiąga ATH

Ethereum ethereum opłaty

Całkowita wartość zablokowana (TVL) w sieciach warstwy 2 Ethereum osiągnęła nowy rekord. Na rosnącą adopcję z całą pewnością miały wpływ […]

bitbay zonda

Całkowita wartość zablokowana (TVL) w sieciach warstwy 2 Ethereum osiągnęła nowy rekord. Na rosnącą adopcję z całą pewnością miały wpływ stale rosnące opłaty za gaz w sieci warstwy 1.

TVL protokołów warstwy 2 Ethereum na rekordowym poziomie

Platforma analityczna L2beat podaje obecnie, że TVL w różnych protokołach i sieciach warstwy 2 osiągnęła najwyższy w historii poziom 5,64 miliarda dolarów.

Rozwiązania skalujące warstwy drugiej zapewniają znacznie wyższą przepustowość transakcji i niższe opłaty transakcyjne. Ich adopcja gwałtownie wzrosła w listopadzie, ponieważ w tym czasie średnie opłaty za gaz w sieci Ethereum podrożały do niebotycznych poziomów.

Lwia część tego rynku należy do Arbitrum. W sieci tej zablokowane jest już 2,67 miliarda dolarów, czyli około 45% całości.

Zdecentralizowana giełda derywatów dYdX (DEX) plasuje się na drugim miejscu z 975 milionami dolarów w TVL. Trzecie miejsce należy do DEXa warstwy 2 Loopring. TVL tego projektu wynosi 580 mln dolarów. Większość tej kwoty stanowi jednak jego natywny token LRC.

Wzrost o 100% od początku października

TVL warstwy 2 Ethereum wzrosła ponad dwukrotnie od początku października. Zaledwie dwa miesiące temu wynosiła bowiem zaledwie 2,68 mld USD.

Według danych BitInfoCharts, średnie opłaty transakcyjne Ethereum wynoszą obecnie około 40 dolarów. W dniu 9 listopada wzrosły one do drugiego najwyższego w historii poziomu – około 65 dolarów. Co więcej, w ciągu ostatnich czterech miesięcy ich wartość zwiększyła się o 700%.

Ceny gazu różnią się w zależności od operacji: prosty transfer tokena ERC-20 może kosztować w tej chwili około 45 dolarów. Jednak bardziej złożona interakcja ze smart kontraktem lub swap na Uniswap to nawet 140 USD.

Rejestracja nazwy w Ethereum Name Service może pochłonąć setki dolarów, mimo że sama nazwa domeny kosztuje zaledwie kilka dolarów rocznie.

Od października zdecentralizowane platformy finansowe kompatybilne z wieloma łańcuchami odnotowują rekordowe wpływy. Inwestorzy i deweloperzy starają się bowiem unikać sieci Ethereum z powodu gwałtownie rosnących opłat.

Tagi
Arbitrum ceny gazu dYdX gaz opłaty Warstwa 2

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.