Mieszkańcy Teksasu obawiają się, że górnicy BTC obciążą lokalną sieć elektryczną

Mining teksas mining

Podczas gdy stan Teksas zamierza stać się globalnym centrum rynku miningu bitcoinów, jego mieszkańcy pozostają jednak z pewnymi obawami. Pojawiają […]

bitbay zonda

Podczas gdy stan Teksas zamierza stać się globalnym centrum rynku miningu bitcoinów, jego mieszkańcy pozostają jednak z pewnymi obawami. Pojawiają się głosy wątpliwości, czy lokalna sieć energetyczna będzie w stanie obsłużyć takie obciążenie.

Teksas i rynek kopania BTC

Stan Teksas stoi w obliczu szybkiego napływu podmiotów z rynku miningu bitcoinów. Problem w tym, że lokalna infrastruktura elektryczna będzie musiała obsłużyć w wyniku tego procesu dodatkowe aż 5 000 megawatów (MW).

Dziś rynek wydobywczy bitcoina w Teksasie zużywa około od 500 do 1000 MW mocy. Zgodnie z raportem Electric Reliability Council of Texas (ERCOT) przewiduje się, że do 2023 r. wartość ta może wzrosnąć pięciokrotnie.

Co ciekawe, Teksas staje się nowym centrum miningu głównie dlatego, że chiński rząd oficjalnie zakazał wydobywania bitcoinów na początku tego roku. Podmioty z tego rynku uciekają teraz m.in. do USA.

Władze Teksasu wspierają jednak powyższy proces gospodarczej migracji. Wprowadziły np. 10-letnią ulgę podatkową obejmującą firmy z rynku kryptowalut i stworzyły program szkoleń dla pracowników tego typu podmiotów.

Niektórzy mieszkańcy Teksasu obawiają się jednak, że istniejąca sieć energetyczna nie sprosta zadaniu. Przypomnijmy, że w lutym 2021 r. w regionie doszło wręcz do długich przerw w dostawie prądu. Około 5 milionów mieszkańców stanu żyło w tym czasie przez kilka dni bez prądu.

Ponoć sieć została od tego czasu wzmocniona, ale nie ma pewności, czy nie zostanie ponownie dociążona przez górników BTC. Niektórzy górnicy współpracują już jednak z lokalnymi dostawcami energii, aby zapewnić stabilność sieci. Ta jest w końcu również w ich interesie.

teksas mining

Co na to władze?

Jak na pojawiające obawy reagują władze stanu? Obecnie rząd Teksas nie przedstawia żadnych propozycji rozwiązania potencjalnych problemów, które mogą wyniknąć ze wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną ze strony górników kryptowalut. Jak sugeruje Texas Standard, górnicy mają być po prostu elastyczni i wyłączać swój sprzęt w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię lub płacić specjalną premię za każdą kilowatogodzinę, jeśli chcą pozostawić swoje urządzenia włączone w okresach, gdy sieć będzie mocno obciążona.

Tagi
energia mining prąd teksas teksas mining

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.