Bitcoin nie jest modą – mówi australijska minister finansów

Bitcoin Australia bitcoin

Australijska minister finansów – Jane Hume – publicznie poparła cyfrowe aktywa, mówiąc, że nie są one tylko chwilowym trendem. Dodatkowo, […]

bitbay zonda

Australijska minister finansów – Jane Hume – publicznie poparła cyfrowe aktywa, mówiąc, że nie są one tylko chwilowym trendem. Dodatkowo, wyraziła opinię, że zdecentralizowane finanse (DeFi) oferują „niesamowite możliwości” dla Australii.

Musimy przyznać, że to nie jest moda

Jane Hume – australijski minister i senator – odparła twierdzenia Tony’ego Richardsa (szefowa działu płatności w Reserve Bank of Australia), który niedawno określił kryptowaluty jako „fanaberię”. Co więcej, ostrzegł on inwestorów, że klasa aktywów niesie ryzyko krachu, przez co ludzie mogą stracić znaczną ilość pieniędzy.

W wywiadzie dla Australian Financial Review, senator Hume nie zgodziła się z tym stwierdzeniem. Jej zdaniem branża kryptowalut to delikatny obszar, do którego lokalny rząd powinien podchodzić „ostrożnie, ale nie bojaźliwie”. Organ rządzący Australii powinien również powstrzymać się od postrzegania bitcoina i alternatywnych monet jako „fanaberii”.

Jako branża, a także jako rząd, musimy uznać, że nie jest to moda.

Polityk dodała, że kryptowaluty pojawiły się na przestrzeni lat i „zdobyły serca i umysły” Australijczyków. Niedawna ankieta ujawniła, że mniej więcej jeden na pięciu obywateli tego kraju jest w ich posiadaniu. Bitcoin (BTC), ether (ETH) i Dogecoin (DOGE) są najbardziej popularnymi cyfrowymi aktywami w tym regionie.

Senator Hume poruszyła też temat opartej na blockchainie formy finansów, która nie opiera się na centralnych pośrednikach monetarnych – DeFi. Przewidziała, że w przyszłości będzie ona „oferować niesamowite możliwości”. Właśnie dlatego „Australia nie może pozostać w tyle”.

Australia bitcoin

Krypto jest jak Internet w 1995 roku

Australijska minister porównała również przemysł kryptowalutowy do osiągnięć technologicznych z niedalekiej przeszłości. Dla przykładu podała takie zjawiska, jak iPhone czy Excel. W pewnym momencie ludzie uważali je bowiem za nieistotne. Według Hume, cyfrowe aktywa przypominają Internet w jego wczesnych dniach i mogą pewnego dnia stać się dominującą technologią używaną przez wszystkich:

Nie bądź osobą z 1995 roku, która powiedziała, że Internet jest tylko miejscem dla geeków i przestępców i nigdy nie stanie się głównym nurtem. I nie bądź osobą, która twierdziła, że e-mail był przelotną modą.

Wielu ekspertów postrzega zmienną naturę klasy aktywów jako jej główny problem. Hume stwierdziła jednak, że wahania cen występują, ponieważ branża jest wciąż na wczesnym etapie istnienia:

Jeśli ostatnie 20 lub 30 lat czegoś nas nauczyło, to tego, że wszystkie innowacje zaczynają się jako zakłócenia, a kończą jako nazwa domowa.

Nie tak dawno temu Anthony Scaramucci – założyciel firmy inwestycyjnej SkyBridge Capital – wyraził podobną opinię. Porównał on bitcoina i altcoiny do firm takich jak Facebook, Amazon i Google – z których wszystkie na początku zmagały się z wysoką zmiennością.

Tagi
Australia bitcoin btc kryptowaluty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.