za
Warren Davidson gary gensler

Kongresmen Warren Davidson chce odwołania Gary’ego Genslera

Kongresmen Warren Davidson chce doprowadzić do dymisji szefa SEC Gary’ego Genslera. Dlaczego? Chodzi o antykryptowalutową politykę Komisji.

Warren Davidson chce dymisji Genslera

Davidson napisał na Twitterze, że Gensler ma na sumieniu “serię nadużyć” dot. rynku kryptowalut. Dlatego zaproponował przepisy, które mogą doprowadzić do jego dymisji. W ramach proponowanej reformy SEC rolę przewodniczącego przejąłby dyrektor wykonawczy, który podlegałby zarządowi. Zgodnie z projektem ustawy, byli komisarze SEC nie kwalifikowaliby się do wspomnianej nowej funkcji.

W tle trwa jednak kampania Genslera, który nadal chce rygorystycznie regulować rynek kryptowalut. Chciałby np. by zdecentralizowane giełdy były traktowane przez regulatorów tak samo jak scentralizowane platformy czy brokerzy. Podobne przepisy proponował już w styczniu 2022 r. W tamtym czasie zwolennicy kryptowalut sugerowali jednak, że to przekroczenie uprawnień SEC, które może zagrozić całemu rynkowi.

Komisarz SEC, Hester Peirce – znana jako „Crypto Mom” ze względu na swoje prokryptowalutowe stanowisko – skrytykowała ostatnio nowe, proponowane “poprawki”. Stwierdziła, że polityka Genslera osłabia pozycję USA w branży blockchaina.

Zamiast przyjmować obietnicę nowej technologii, jak to robiliśmy w przeszłości, tutaj proponujemy stagnację, centralizację, zachęcanie do emigracji i wymieranie nowych technologii

– przekazała Peirce.

Według niej Gensler robi wiele, aby rozwiązywać problemy, „które nie istnieją”.

Co gorsza, działania SEC wpisują się w szerszy krajobraz amerykańskiej polityki. Departament Skarbu USA opublikował niedawno raport przedstawiający niektóre zagrożenia dot. bezpieczeństwa narodowego i nielegalnego finansowania, które generują zdecentralizowane technologie.

Nad Genslerem zbierają się ciemne chmury

Choć może się wydawać, że szanse na odwołanie Genslera są niskie, to już kolejny raz, gdy kongresmeni podkreślają, że jego polityka jest szkodliwa.

W czasie udzielonego w marcu wywiadu przewodniczący Komisji Usług Finansowych, Patrick McHenry, powiedział, że Gensler będzie musiał zeznawać przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. Już 18 kwietnia ma odbyć się pierwsze takie przesłuchanie, podczas którego będzie musiał uzasadnić swoje działania i agresywną politykę, jaką prowadzi względem firm z rynku kryptowalut.

Przypomnijmy, że tylko w ostatnim czasie SEC zaatakowało Krakena, Paxos czy Coinbase. Jak zauważają krytycy polityki Komisji, jej działania mogą doprowadzić do tego, że podmioty z rynku blockchaina zaczną emigrować poza USA. Zajdzie więc odwrotne zjawisko niż w latach 90., w okresie, gdy na dobre rodził się rynek internetowych startupów, jaki dziś znamy. Wtedy Stany Zjednoczone były centrum innowacji. Dziś robią wiele, by tego typu firmy uciekały do Azji i Europy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności