za

Lawrence Summers, były sekretarz skarbu USA, obawia się skutków słabnięcia Zachodu. Jaki może mieć to wpływ na kryptowaluty?

European Halving Party 2024

Były sekretarz skarbu Lawrence Summers wyraził zaniepokojenie, że rosnąca liczba krajów, w tym Chiny, Rosja i państwa z Bliskiego Wschodu, zwiększa swoje globalne wpływy. Jego zdaniem to “ogromne wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych”.

Summers mówi o antyamerykańskiej koalicji

Summers był wcześniej dyrektorem Narodowej Rady Gospodarczej i sekretarzem skarbu Stanów Zjednoczonych, a także głównym ekonomistą Banku Światowego.

W wywiadzie dla Bloomberga powiedział, że dziś coraz więcej państw łączy siły, by zniszczyć amerykańską hegemonię. Co gorsza, jego zdaniem elity z Waszyngtonu nie poprawiają tej sytuacji. Wspominał rozmowę z pewną osobą “z kraju rozwijającego się”. Usłyszał od niej:

To, co dostajemy z Chin, to lotnisko. To, co dostajemy ze Stanów Zjednoczonych, to wykład.

I faktycznie, Pekin mocno inwestuje w infrastrukturę wschodzących gospodarek, czym pośrednio osłabia wpływy USA.

Wspomniana antyamerykańska koalicja rośnie zaś w siłę i się konsoliduje. Niedawno prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva odwiedził Chiny i spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem. Powiedział, że stosunki Brazylii z Chinami „wykraczają poza fazę eksportu towarów”. Zaapelował też do krajów rozwijających się o rezygnację z dolara amerykańskiego jako globalnej waluty rezerwowej.

Poza podważaniem roli USA, Chiny pokazują też swoją sprawczość w sferze polityki. Pośredniczyły ostatnio w rozmowach między Iranem a Arabią Saudyjską, dwoma rywalami z Bliskiego Wschodu na rynku ropy.

Summers skomentował to:

Myślę, że to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie… (…) to ogromne wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych.

Ponadto członkowie OPEC+, w tym Arabia Saudyjska i Rosja, zgodzili się ostatnio na ograniczenie wydobycia ropy naftowej. OPEC+ to grupa 23 krajów eksportujących ropę, które spotykają się regularnie, aby decydować, ile ropy sprzedać na rynku światowym.

Summers dodał, że rząd USA musi stawić czoła tym wszystkim nowym wyzwaniom.

Skoro [nasz] system nie sprawdza się dobrze na całym świecie, pojawiają się poważne wyzwania i alternatywy

– ostrzegł.

Lawrence Summers

Znaczenie dla rynku kryptowalut

Wszystko powyższe ma znaczenie dla kryptowalut. Z jednej strony władze USA nie prowadzą prokryptowalutowej polityki, ale z drugiej – nie zakazują tego typu aktywów. Chiny nie miały na tym polu obiekcji i parę lat temu wprowadziły ban dot. miningu i używania kryptowalut.

Osłabianie dolara – a będzie do tego dochodzić w miarę, jak poszczególne kraje będą handlowały ropą za pomocą innych walut – może pozytywnie wpływać na kurs bitcoina. Za rogiem czai się jednak inne zagrożenie, które może wstrząsnąć całą giełdą.

Jak uczy nas historia, mocarstwo wschodzące potrafi zachowywać się bardzo brutalnie i prowokować wojny. Konflikt zbrojny pomiędzy USA a Chinami wisi na włosku. Jeżeli do niego dojdzie, wyceny większości akcji i kryptowalut mocno spadną. I – jak pokazuje przykład z II wojny światowej – nie podniosą się przez parę lat…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności