za

Vitalik Buterin wypowiedział się na temat obecnej sytuacji Solany

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, napisał na Twitterze, że ma nadzieję, że Solana dostanie jeszcze „szansę na rozwój”.

Vitalik Buterin wierzy w sukces Solany?

Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, wyraził współczucie dla swojego konkurenta rynkowego – Solany (SOL). Zrobił to w tweecie z 30 grudnia. Napisał, że „mądrzy ludzie” mówią mu, że Solana ma „poważną społeczność inteligentnych programistów”. Zasugerował jednak też, że wcześniej w projekt finansowo byli zaangażowani oportuniści.

Wyraził również nadzieję, że społeczność Solany „dostanie uczciwą szansę na rozwój”.

Skąd jednak to jego współczucie? Przypomnijmy, że cena SOL spadła obecnie o ponad 90% od szczytu z ostatniej hossy. Powód? Ponoć częściowo upadek FTX, która to firma posiadała SOL. Programiści Solany argumentowali jednak, że bankructwo giełdy nie zaszkodziło samej sieci projektu (co jest prawdą).

Pochwała Vitalika dla Solany zrobiła wrażenie na wielu członkach społeczności kryptowalut na Twitterze. Ari Paul z BlockTower Capital stworzył wątek na Twitterze, w którym argumentował, że więcej firm kryptowalutowych powinno pójść w ślady założyciela ETH. Jak sugerował, tak jak Buterin zachowuje się każda osoba, która chce konkurować z innymi na poziomie merytoryki. To też dobry test Buterina jako człowieka i eksperta.

Przypomnijmy jeszcze, że Solana była kiedyś nazywana „zabójcą Ethereum”, częściowo ze względu na jej wysoką skalowalność. Tyle że niektórzy krytykowali projekt również za to, że jest zbyt scentralizowany i niestabilny.

Wyceny SOL i ETH

Dziś 1 SOL kosztuje ok. 10 USD. Oznacza to spadek o 13% w skali tygodnia.

Nastroje na rynku są złe. Solana Fear and Greed Index wynosi 24, co przekłada się na ogólny strach w środowisku inwestorów Solany.

https://twitter.com/SolanaFear/status/1608787550256205825?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet

Z kolei 1 ETH 1196 USD, co przekłada się na spadek o ok. 2% w ciągu tygodnia.

Ethereum Fear and Greed Index wynosi 35, co także oznacza strach.

Jak na tym tle wypada bitcoin? 1 BTC kosztuje 16 567 USD. Cena spadła o 1,6% w skali 7 dni.

Bitcoin Fear and Greed Index wynosi 25. Na rynku bitcoina także panuje lęk przed dalszymi spadkami kursu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności