za

Vitalik Buterin twierdzi, że rynek kryptowalut musi dojrzeć

2022-10-30
Ethereum
1,5% dla maluszka

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, uważa, że ​​ekosystem kryptowalut musi jeszcze dojrzeć, a obecnie działać w zgodzie z polityką regulacyjną, jaką oferują władze.

Vitalik Buterin: nasz rynek musi jeszcze dojrzeć

Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, Buterin stwierdził, że lepiej jest mieć regulacje, które pozwalają na pewną niezależność projektów, nawet jeśli utrudnia to adopcję w mainstreamie.

Dodał, że “właściwie cieszy się, że wiele funduszy ETF” nie pojawiło się na rynku.

Ekosystem potrzebuje czasu, aby dojrzeć, zanim zwrócimy na siebie jeszcze większą uwagę

– zauważył.

Wykorzystanie procedur „znaj swojego klienta” (KYC) w zdecentralizowanych aplikacjach finansowych (DeFi) było kolejnym problemem, na który zwrócił uwagę Buterin. Według niego:

To denerwuje użytkowników, ale nie robi nic przeciwko hakerom. Hakerzy już piszą niestandardowy kod do interakcji z umowami”.

Podsumowując, Buterin zalecił stosowanie dowodów z wiedzą zerową (to procedura kryptograficzna, w której jedna ze stron potrafi udowodnić drugiej, że dysponuje pewną informacją, bez jej ujawniania. Właściwości takiej procedury są następujące: jeśli dowodzący dysponuje daną informacją, może zawsze przekonać o tym weryfikującego, aby spełnić wymagania regulacyjne, jednocześnie chroniąc prywatność użytkowników), stwierdzając, że „bardzo bym chciał, aby przepisy zostały napisane w taki sposób, aby wymagania mogły być w jak największym stopniu spełnione przez dowody z wiedzą zerową.

Rozwój Ethereum

Warto zauważyć, że samo Ethereum prężnie się rozwija. Buterin tłumaczy jednak, że np. prace dot. opłat w sieci ETH muszą zostać przyspieszone.

– Opłaty były niskie przez ostatnie sześć miesięcy, więc trochę łatwiej jest jakby odłożyć problem na później, ale myślę, że jeśli Ethereum odniesie sukces, będziemy mieli kolejną hossę, a wiemy, co to oznacza dla opłat transakcyjnych. Z punktu widzenia użytkownika, hossa może być nawet czymś, czego należy się obawiać, ze względu na to, jak sprawia, że opłaty transakcyjne wystrzeliwują do poziomów 50 lub 100 dolarów – wskazał Buterin.

Ostrzegł także, że “zegar tyka” i deweloperzy Ethereum muszą się spieszyć, aby rozwiązać problem skalowalności.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności