za
unia europejska cbdc

Nowy dokument Unii Europejskiej wskazuje na zagrożenia płynące z emisji CBDC

Unia Europejska chce analizować skutki wprowadzenia na rynek cyfrowego euro. Nie oznacza to jednak przygotowań do praktycznej emisji CBDC. W tym kontekście eksperci wskazują na pewne obawy.

Unia Europejska obawia się CBDC?

Nowy dokument analityczny opublikowany przez Komisję Gospodarczą i Monetarną Parlamentu Europejskiego dotyczący cyfrowego euro pokazuje, że Unia Europejska wcale nie jest bliska emisji CBDC. Treść przygotował ekonomista Ignazio Angeloni. Przyjrzał się 10 potencjalnym problemom, które może wygenerować „przyszłe cyfrowe euro”. Jak widać, skoncentrował się na wadach tego typu rozwiązań.

Angeloni napisał, że cyfrowe euro sprawi, że Europejski Bank Centralny (EBC) będzie niejako konkurował z bankami komercyjnymi o depozyty. Pozostawił szansę na współpracę między światem publicznym a prywatnym w modelu, w którym banki komercyjne świadczą usługi frontendowe dla użytkowników cyfrowego euro.

Zdaniem Angeloniego wprowadzenie na rynek cyfrowego euro może mieć też destrukcyjny wpływ na system finansowy. Na to EBC nie jest przygotowany. Cyfrowa waluta musiałaby być wystarczająco atrakcyjna dla konsumentów, aby mieć dostatecznie dużą bazę użytkowników. Jednocześnie jednak nie jest na tyle atrakcyjna, aby podkopać cały system bankowy.

Angeloni zakończył dokument cytatem urzędnika Zarządu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, Christophera Waller. Stwierdził on, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) przysporzy światu wiele problemów.

Ekonomista wskazał, że „EBC powinien kontynuować badania i być może również rozpocząć fazę testów w październiku, ale nie powinien faktycznie uruchamiać cyfrowego euro, chyba że w przyszłości pojawią się nowe elementy […] przemawiające za takim krokiem”.

EBC zdecyduje w październiku, czy kontynuować badania nad CBDC z „fazą realizacji”.

CBDC – zagrożenie czy szansa?

Debata nad CBDC toczy się od dawna. Wiele osób wskazuje na to, że ten nowy model waluty może pomóc w rozliczeniach transgranicznych (w tym kierunku chcą podążać kraje BRICS). Krytycy obawiają się jednak, że jednocześnie może uderzyć w prywatność konsumentów i zwiększyć tym samym władzę urzędników.

Jak na razie największym państwem, które wyemitowało CBDC, są Chiny. Cyfrowy juan jest też najczęściej używaną tego typu walutą na świecie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 872,80 USD-3,56%
Ethereum logo
EthereumETH
2954,31 USD-1,41%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
557,30 USD-2,40%
Solana logo
SolanaSOL
131,79 USD4,38%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD3,37%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2952,71 USD-1,42%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-2,04%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,79 USD-6,50%