za
elon musk bankructwo

Elon Musk jest pewien, że USA zbankrutują

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Elon Musk jest pewien, że USA zbankrutują. “To kwestia kiedy, a nie czy” – stwierdził.

Elon Musk czeka na bankructwo USA

“Biorąc pod uwagę wydatki federalne, to kwestia kiedy, a nie czy zbankrutujemy” – napisał Musk na Twitterze.

Nawiązał do video, jakie opublikowano na profilu Białego Domu. Znalazła się w nim krytyka Republikanów, którzy odmówili zatwierdzenia wyższego pułapu długu publicznego.

Niespłacanie długu Ameryki (…) to jedyny plan Partii Republikańskiej leżący na stole

– napisano.

Problem długu nie jest jednak tylko kwestią walki politycznej, ale czymś realnym, co może ostatecznie doprowadzić do poważnych problemów USA.

Władze zaapelowały niedawno do Kongresu o podniesienie poziomu zadłużenia, który przekroczył już 31,4 biliona USD. Na drodze Białego Domu, w którym urzęduje Demokrata, Joe Biden, stanęli jednak Republikanie, którzy obecnie kontrolują Izbę Reprezentantów. Ta druga partia uchodzi w USA za bardziej konserwatywną i zarazem podchodzącą do polityki fiskalnej w bardziej rygorystyczny sposób niż pierwsza.

O skali problemu niech świadczy to, że amerykańska sekretarz skarbu, Janet Yellen, przyznała początkiem roku, że jej departament będzie musiał podjąć “nadzwyczajne środki”, by zapobiec niewypłacalności po osiągnięciu przez rząd pułapu zadłużenia. Obecne środki mogą pozwolić władzom USA na opłacenie kosztów do czerwca.

Przez co upadały imperia?

Warto zauważyć, że imperia w historii nierzadko upadały właśnie w wyniku złego zarządzania i problemów budżetowych. Przykładem może być Francja w XVIII wieku, która w pewnym momencie przestała spłacać swoje długi i ogłosiła de facto bankructwo, co uznaje się dziś za jeden z powodów wybuchu Rewolucji Francuskiej.

W przypadku USA problem bankructwa powraca. Obecny limit – dokładnie: 31,381 bln USD – został wyznaczony przez Kongres w grudniu 2021 r. Kwota ta została osiągnięta już początkiem tego roku, co sprawiło, że Departament Skarbu USA został zmuszony do sięgnięcia po wspomniane „nadzwyczajne środki”. Stało się to po raz 16!

Czym są owe “nadzwyczajne środki”? To wstrzymanie części inwestycji funduszu emerytalnego pracowników federalnych. Kongresmeni mają teraz czas do 5 czerwca, by osiągnąć porozumienie w sprawie zwiększenia pułapu długu i uniknięcia tym samym niewypłacalności rządu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności