za
uganda kryptowaluty

Uganda pracuje nad piaskownicą regulacyjną dla rynku kryptowalut

1,5% dla maluszka

Bank centralny Ugandy otwiera się na kryptowaluty. Chce bowiem dopracować piaskownicę regulacyjną dla firm z branży cyfrowych aktywów. Zaproszono w związku z tym do współpracy np. członków Blockchain Association of Uganda (BAU).

Uganda otwiera się na kryptowaluty

Pismo banku z 1 czerwca do przewodniczącego BAU, Kwame Rungundy, odnosiło się do spotkania obu stron, które miało miejsce na początku maja. Chodziło m.in. o to, by odświeżyć przepisy dotyczące piaskownicy regulacyjnej, zanim znajdzie czas na dalsze dyskusje, już stricte techniczne w sprawie cyfrowych aktywów.

W czerwcu 2021 r. bank stworzył przepisy dotyczące piaskownicy, które umożliwiają firmom zajmującym się technologiami finansowymi (FinTech) testowanie „innowacyjnych rozwiązań finansowych” w kontrolowanym środowisku. Wszystko w nadziei na promocję płatności elektronicznych i innych cyfrowych usług finansowych w kraju.

Pod koniec kwietnia bank wydał jednak ostrzeżenie dotyczące kryptowalut, wysyłając pismo do wszystkich dostawców usług płatniczych w kraju i przekazując, że zezwalając na transakcje kryptowalutowe niejako pomagają w praniu pieniędzy.

Bank dodał, że każdy dostawca, taki jak bank lub firma z branży fintech, która ułatwia handel kryptowalutami, może zostać ukarany, np. delegalizacją.

uganda kryptowaluty

Kryptowaluty nie są jednak zakazane w Ugandzie i nadal można je kupować, przechowywać i nimi handlować. Jednak nie są regulowane, a firmy, które działają na tym rynku, nie mogą oprzeć się o żadne konkretne i jasne przepisy.

Adopcja w Afryce

Adopcja kryptowalut w Afryce nabiera tempa, przyciągając uwagę wielu funduszy venture capital i firm z rynku blockchaina. W latach 2020-2021 wykorzystanie kryptowalut w Afryce wzrosło o prawie 1200%, a prawie 2% Ugandyjczyków używa cyfrowych walut.

Na całym kontynencie inne kraje przyjmują przyjazne podejście do kryptowalut. Przykładowo, Republika Środkowoafrykańska stała się pierwszym krajem afrykańskim, który uznał bitcoina (BTC) za prawny środek płatniczy. Do tego jest drugim państwem, który to zrobił (po Salwadorze).

Z kolei państwowa kenijska firma energetyczna KenGen zaprosiła również niedawno górników bitcoinów do przeniesienia się do kraju w celu skupowania od niej nadwyżki energii generowanej z energii geotermalnej. Władze mogą skorzystać na tym, bowiem będą mogły zarobić na wpływach do budżetu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności