za

Użytkownik Trust Wallet stracił 4 mln USD. Powodem było… zdjęcie salda w portfelu?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Twórcy portfela Trust twierdzą, że środki użytkowników, którzy trzymają swoje kryptowaluty w stworzonej przez nich aplikacji, są bezpieczne. To odpowiedź na pogłoski o kradzieży 4 mln USD z portfela.

Trust Wallet: nam możecie ufać!

Trust Wallet to wielołańcuchowy portfel na kryptowaluty. Uchodził dotąd za jeden z bezpieczniejszych na rynku. Wczoraj jednak musiał wydać oświadczenie uspokajające użytkowników. Chodzi o kradzież 4 milionów USD.

W poniedziałek w sieci pojawiły się pogłoski o tym, że jeden z użytkowników Trust Wallet stracił 4 miliony USD w kryptowalutach. Jak do tego doszło?

Ahad Shams, działający zawodowo na rynku Web3, spotkał się z – jak się potem okazało – przestępcą twarzą w twarz. Do spotkania doszło w hotelu w Rzymie. Oszust przedstawił się jako „pan Safra”. Wcześniej przekazał, że chce zainwestować w projekty z branży Web3.

Shams pokazał “Safrze” i jego prawnikowi dowód, że projekt, którym zarządza, posiada środki finansowe na rozwój. Problem w tym, że chodziło o 4 miliony USD w stablecoinie USDC, które przesłał na Trust Wallet. Tajemniczy mężczyzna wyjął wtedy swój telefon i zrobił parę zdjęć salda w aplikacji Trust Wallet Shamsa.

Potem “Safra” i jego współpracownik wyszli ze spotkania. Środki zaś zniknęły z portfela Shamsa.

Wystarczy zdjęcie, by pozbawić cię kryptowalut?

Sam Trust Wallet odrzuca oskarżenie, że przestępcy okradli swoją ofiarę za pomocą zdjęcia. Ponoć kradzież była możliwa dzięki atakowi socjotechnicznemu przeprowadzonemu wcześniej przez zorganizowaną jednostkę przestępczą w Rzymie.

Jak podaje firma, wiele osób “ze społeczności kryptowalut zgłosiło, że przestępcy również się do nich zwrócili. W większości przypadków przestępcy podawali się za inwestorów projektów Web3”.

Trust Wallet dodał, że przestępcy spotykający się ze swoimi przyszłymi ofiarami, które łudzili inwestycjami w ich projekty, zawsze prosili wcześniej o dowód posiadania środków na rozwój w gorącym portfelu. Przekonywali, by przenieść środki z portfela multisig do portfela Trust.

Przed kradzieżą złodziej udostępniał też swojej ofierze plik z umową o poufności w formie pdf. Ten zapewne zawierał wirusa, który kradł wrażliwe dane i umożliwiał kradzież kryptowalut. Nie wiadomo jedynie, w jakim celu “Safra” wykonał zdjęcie salda portfela.

Bądź spokojny, jeśli korzystasz z Trust Wallet, Twoje aktywa są bezpieczne, ale ważne jest, aby zachować czujność

– uspokaja firma.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności