trudność bitcoin

Trudność kopania bitcoina na rekordowym poziomie

BitcoinMining
bitbay zonda

Trudność kopania bitcoinów (BTC) osiągnęła najwyższy poziom w historii, zmniejszając i tak już kurczące się marże górników. Co to oznacza dla rynku i sieci?

Trudność kopania bitcoinów rośnie

Według danych btc.com, firmy monitorującej rynek miningu BTC, trudność kopania bitcoinów obecnie dramatycznie wzrosła. Mówimy tu o skoku o około 5% do 31,25 tys.

Ten wzrost następuje do tego po około 5-procentowym wzroście, jaki miał miejsce dwa tygodnie temu, kiedy poziom trudności sieci po raz pierwszy w historii przekroczył obszar ok. 30 biliona hashów. Pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Kopanie bitcoinów to proces potwierdzania i dodawania nowego bloku (zestawu) transakcji do blockchaina. Poziom trudności mierzy, jak złożona jest rywalizacja o nagrodę, jaką górnicy dostają w zamian za tę właśnie pracę.

Użytkownicy sieci, którzy angażują się w proces kopania, są nagradzani stałą liczbą BTC za każdy blok transakcji, który pomyślnie zwalidują i dodadzą do łańcucha bloków.

trudność kopania

Źródło: Bitinfocharts.com

Warto dodać, że hashrate sieci Bitcoina, czyli jej moc obliczeniowa, pozostała praktycznie na tym samym poziomie, na którym była.

Jednak w tym samym dwutygodniowym okresie rentowność wydobywania bitcoinów spadła o około 13%.

W tym czasie cena bitcoina zmniejszyła się o 23%. Kurs spadł z około 39 390 USD (tyle BTC kosztowało 27 kwietnia) do obecnego poziomu ok. 28 000 USD.

Za tym wszystkim idzie pewne zagrożenie. Firmy kopiące bitcoiny będą w poważnym niebezpieczeństwie, jeśli kryptowaluta przez dłuższy czas będzie znajdować się na poziomach poniżej 30 000 USD.

Szansa dla Ethereum?

Tymczasem część górników sieci Bitcoin przechodzi obecnie do Ethereum. Powód? Wyższy zwrot z inwestycji.

W 2021 r., kiedy ETH przełamało opór 4000 USD, wydobycie etheru stało się jeszcze bardziej opłacalne. Co więcej, w miarę zbliżania się ostatecznej premiery Ethereum 2.0, bitcoinowi jest coraz trudniej utrzymać dominującą pozycję na rynku.

Warto dodać, że przed rynkiem miningu BTC jest jeszcze wiele zawirowań. Niedawno UE debatowała na temat tego, czy de facto nie zakazać kopania kryptowalut, które są oparte na algorytmie Proof-of-Work.

Więcej na temat wpływu niskich zysków górników i wpływ tego zjawiska na rynek przeczytacie w tym miejscu.

Tagi
bitcoin btc hashrate BTC trudność trudność kopania

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.