za
tornado cash

Sąd podjął decyzję w sprawie Tornado Cash. Czy projekt nadal pozostanie na liście sankcjonowanych podmiotów?

1,5% dla maluszka

Na Tornado Cash, najbardziej znaną usługę miksowania kryptowalut, nałożono sankcje. Podmiotem, który stał za tą decyzją, było amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC). Stało się to w sierpniu ubiegłego roku. Czy po roku ograniczenia zostaną zniesione?

Tornado Cash i sankcje

Decyzja dot. nałożenia sankcji była wynikiem długotrwałego sporu między regulatorem a mikserem kryptowalut, którego początki sięgają co najmniej 2018 r. Wtedy to stwierdzono, że z usług Tornado Cash korzystały dwie osoby o szczególnym znaczeniu dla rządu USA.

Chociaż miksery kryptowalut mogą służyć cyberprzestępcom, ich głównym celem jest zapewnienie dodatkowej prywatności tym, którzy tego chcą – najczęściej zwykłym użytkownikom. Aby mikser kryptowalut działał zgodnie z przeznaczeniem, liczba tych ostatnich musi być znacznie wyższa niż przestępców, którzy go używają.

Tornado Cash odwołało się od decyzji nakładającej na nie sankcje. Zgodnie z dokumentami sądowymi argumentowało, że jest „zdecentralizowanym projektem” i jest oparte na oprogramowaniu typu open source, “wykonanym na bazie inteligentnego kontraktu na blockchainie Ethereum”.

Problemem okazało się jednak to, że zarządzane przez Tornado Cash DAO wyemitowało tokeny TORN. To zaś skłoniło rząd do nabrania przekonania, że projekt jest scentralizowany. Sąd argumentował bowiem, że ten, kto posiada najwięcej tokenów TORN, ma największą moc decydowania.

tornado cash

Decyzja sądu ws. miksera

Sprawą zajmował się sędzia Robert Pitman z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego Okręgu Teksasu.

Ta sprawa dotyczy Tornado Cash, ale strony nie zgadzają się co do tego, jak scharakteryzować Tornado Cash. Powodowie [czyli Tornado Cash – przyp. bitcoin.pl] twierdzą, że oznaczenie Tornado Cash przez Urząd Skarbu Państwa ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych przekracza ustawową władzę Departamentu (…).

Z drugiej strony rząd argumentuje, że Tornado Cash jest podmiotem, który może zostać oznaczony (…)

– podał sędzia.

O ile nie pojawią się dalsze argumenty, Tornado Cash pozostanie na liście OFAC jako podmiot objęty sankcjami. To natomiast uniemożliwia mu prowadzenie interesów z sektorem bankowym i szeroką gamą biznesów. W praktyce oznacza to brak możliwości działania na rynku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności