za
Portfel typu multisig należący do funduszu Tornado Cash został porzucony

Portfel multisig należący do funduszu Tornado Cash został porzucony

Nexo Earn Aplikacja

Po tym jak Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na adresy portfeli USDC i Ethereum powiązane z mikserem kryptowalut Tornado Cash, osoby mające dostęp do funduszu tego projektu porzuciły portfel.

Członkowie DAO Tornado Cash oddają kontrolę nad projektem

W zeszłym roku społeczność Tornado Cash powołała do życia fundusz, aby zachęcić nowe osoby do tworzenia projektu. Zgromadzone środki były przechowywane w zarządzanym przez nich portfelu tylu multisig. Pięcioro wybranych członków społeczności, które zostały wybrane ze względu na ich wkład w projekt, weryfikowało zachodzące w portfelu transakcje.

Udział w projekcie Tornado Cash w ostatnim czasie zaczął wiązać się z coraz większym ryzykiem, jak chociażby wysokie kary finansowe dla obywateli USA czy perspektywa długich wyroków pozbawienia wolności. Z tego właśnie powodu członkowie społeczności odpowiedzialni za fundusz postanowili zwolnić swoje stanowiska i przekazać kontrolę nad zdecentralizowaną organizacją autonomiczną projektu (DAO). W zeszłym tygodniu informowaliśmy Was również o zatrzymaniu przez holenderskie władze jednego z deweloperów Tornado Cash. Został on oskarżony o udział w praniu pieniędzy pochodzących z nielegalnych działań.

Portfel typu multisig należący do funduszu Tornado Cash został porzucony

W dniu 12 sierpnia sygnatariusze zaczęli ustępować z funkcji zarządzającej funduszem. Dwa dni później każdy z pięciu członków podpisujących transakcje portfela Tornado Cash całkowicie pozbył się dostępu do niego. W efekcie pozostawili portfel zarządzania jako jedynego właściciela funduszu.

Co dalej z DAO Tornado Cash?

Społeczność projektu przyjęła tę decyzję z dużym zaskoczeniem. Sankcje, które Stany Zjednoczone nałożyły za osoby zrzeszone z Tornado Cash, zaczęły budzić duży niepokój w środowisku. Jeden z użytkowników Twittera stwierdził, że jeśli sytuacja się nie zmieni, wszystkie podmioty związane z projektem mogą zostać uznane za współpracowników działań przestępczych. Patrząc na sytuację z nieco innej perspektywy, pewien członek społeczności oznajmił, że cała sytuacja może być szansą na pełną aktualizację DAO. Jest on również zdania, że nadszedł czas, aby właściciele tokenów wzięli na siebie odpowiedzialność.

W międzyczasie pewien anonimowy użytkownik postanowił wysłać ethery, których pochodzenie zostało wcześniej zatarte w mikserze kryptowalut do wybitnych osobistości, takich jak Jimmy Fallon, Shaquille O’Neal, Dave Chappelle i inni. Jego intencją prawdopodobnie było zadrwienie sobie z organów ścigania poprzez skierowanie ich uwagi na odbiorców transakcji. Jednak pojedyncze otrzymanie cyfrowych aktywów nie stanowi podstaw do wszczęcia postępowania karnego, ponieważ nie oznacza „świadomego” zaangażowania z Tornado Cash.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności