za
tether salwador

Tether inwestuje w Salwadorze. Chodzi o OZE i mining kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Tether inwestuje w projekt związany z energią odnawialną w Salwadorze. Mowa o inwestycji wartej 1 mld USD, podaje Cointelegraph.

Salwador i Tether łączą siły

Przypomnijmy, że Salwador uznał w 2021 r. BTC za prawny środek płatniczy. Jak twierdzą władze, doprowadziło to do wzrostu zainteresowania krajem pod kątem turystyki. Do tego doszedł też program rozwoju energii odnawialnej w Metapán, który ma na celu wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej do zasilania koparek do kopania bitcoinów.

Teraz okazuje się, że Tether jest jednym z inwestorów wspomnianego projektu OZE. W jego ramach powstaje Volcano Energy, centrum energii odnawialnej o mocy 241 megawatów (MW), które stworzono w Metapán. Ma generować 169 MW energii słonecznej i 72 MW energii wiatrowej. Wyprodukowana energia będzie zasilać kopalnie BTC w Salwadorze. Tether szacuje, że moc obliczeniowa parku przekroczy 1,3 eksahasha na sekundę. Oznaczałoby to, że Volcano Energy byłoby jedną z największych kopalni kryptowalut na świecie.

Dyrektor ds. technologii Tethera, Paolo Ardoino, powiedział, że inwestycja wpisuje się w szerszą wizję. Firma chce inwestować w produkcję energii odnawialnej, a także w infrastrukturę miningu.

Dyrektor generalny Volcano Energy, Josue Lopez, dodał, że „obecnie ponad 52% bitcoinów jest emitowanych w sposób zrównoważony”.

Wierzymy, że odsetek ten znacznie wzrośnie w nadchodzących latach dzięki ważnym inwestycjom, takim jak nasza

– powiedział.

Nie wiadomo, jaką dokładnie kwotę zainwestował Tether. Całość ma kosztować 1 mld USD.

Znani fani bitcoina a Salwador

Rząd Salwadoru robi wiele, by umocnić swoją pozycję na rynku kryptowalut. W rozwój branży w kraju zaangażował się Max Keiser. Działa jako doradca prezydenta Nayiba Bukele, a także prezes Volcano Energy.

Z kolei Saifedean Ammous, ekonomista i autor “The Bitcoin Standard”, został niedawno doradcą ekonomicznym National Bitcoin Office. To podmiot, który ma prowadzić działania wspierające w kraju adopcję blockchaina i kryptowalut.

Bukele jest zwolennikiem bitcoina. W jego kraju powstała też sieć bitomatów oraz aplikacja portfela na cyfrowe aktywa. Wiele osób zarzuca mu jednak, że jego polityka ma związek z faktycznymi rządami mafii. Organizacje przestępcze miałyby wykorzystywać kryptowaluty do prania pieniędzy. Kłóci się to jednak z innymi działaniami władz Salwadoru. Te wypowiedziały bowiem zorganizowanej przestępczości realną wojnę. Do więzienia można trafić choćby z powodu tatuażu z symbolem mafii.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności