za
salwador turystyka bitcoin

Bitcoin napędza turystykę i wzmacnia gospodarkę Salwadoru

Binance Launchpool

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, nie ustaje w promocji bitcoina. W czasie ostatniej rozmowy z mediami wskazał, że turystyka kraju mocno zyskała dzięki jego probitcoinowej polityce.

Salwador, turystyka i bitcoin

Gdy w 2021 r. władze Salwadoru uznały bitcoina za środek płatniczy, decyzja ta wywołała sporo kontrowersji. Wielu ekonomistów “starej daty” prognozowało, że krok ten doprowadzi kraj na skraj upadku. Na ulicach stolicy protestowała ogólnie niechętna polityce Bukele lewica. Nawet w mainstreamowych polskich mediach można było usłyszeć, że pomysł ten tylko wzmocni lokalne mafie.

Dziś wiemy, że polityka rządu doprowadziła do rozwoju sieci bitomatów oraz rozpoczęcia projektu Bitcoin City. W założeniu Bukele i jego ludzie chcą sprowadzić do Salwadoru ekspertów z rynku technologii blockchain i założyć regionalne centrum tej branży.

salwador turystyka bitcoin

Teraz dowiedzieliśmy się, że działania władz wzmocniły do tego turystykę.

W czasie rozmowy z mediami Bukele powiedział o interesujących danych. Wskazał, że od momentu uznania BTC za środek płatniczy branża turystyczna w jego kraju urosła o aż 95%.

Powiedział, że na całym świecie, “jest wielu fanów bitcoina, którzy chcą przyjechać do kraju, w którym BTC jest prawnym środkiem płatniczym”. Dodał, że w Salwadorze są m.in. organizowane konferencje dotyczące kryptowalut.

Do tego bitcoin pomógł Salwadorowi poprawić swój wizerunek. Kraj był często odbierany jako niebezpieczne miejsce, rządzone przez grupy przestępcze. Teraz coraz częściej mówi się o nim wspominając o innowacjach technologicznych.

Na wojnie z gangami

Warto dodać, że sam Bukele wiele zrobił, by poprawić wizerunek swojego państwa i tym samym ściągnąć większą liczbę turystów. Przede wszystkim wypowiedział wojnę gangom. Od początku swoich rządów wprowadził m.in. stan wyjątkowy po tym, jak tylko jednego dnia gangsterzy zabili 62 osoby. Zreformował też prawo, które teraz umożliwia wręcz masowe aresztowania członków gangów. W efekcie w więzieniu przebywa już 2 proc. społeczeństwa (tak, Salwador jest państwem, którym przez lata rządziły mafie).

Zwiększona adopcja bitcoina ma zresztą jeszcze inne podłoże. Blockchain umożliwia prostszy transfer środków. Pieniądze przesyłane z zagranicy stanowią zaś aż 20 proc. PKB całego kraju. Część rodzin funkcjonuje tylko dzięki temu, że otrzymuje od krewnych zagraniczne przelewy. Nierzadko jest to nawet 60 proc. dochodów gospodarstw domowych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności