Aktualizacja Taproot już jutro wejdzie w życie!

Bitcoin taproot-bitcoin-1

Długo oczekiwana aktualizacja Taproot dla Bitcoina wejdzie w życie już w najbliższych dniach. Większość źródeł sugeruje jednak, że aktywacja będzie […]

bitbay zonda

Długo oczekiwana aktualizacja Taproot dla Bitcoina wejdzie w życie już w najbliższych dniach. Większość źródeł sugeruje jednak, że aktywacja będzie miała miejsce w niedzielę 14 listopada

Czym jest Taproot?

Taproot jest aktualizacją, która poprawi możliwości Bitcoina w zakresie skryptów. Dzięki temu dostosuje go do konkurencyjnych blockchainów, takich jak Ethereum, które już teraz posiadają programowalne smart kontrakty.

Taproot wprowadzi również MAST (Merkelized Abstract Syntax Tree), który utrudni śledzenie i analizowanie transakcji. Zrobi to poprzez uczynienie złożonych transakcji – takich jak Multisig i Lightning Network – nie do odróżnienia od tych podstawowych.

Aktualizacja będzie również zawierać podpisy Schnorra, które będą generować mniejsze rozmiary transakcji poprzez agregację danych.

To wszystko oznacza, że programiści będą mogli tworzyć bardziej rozbudowane aplikacje, podczas gdy użytkownicy końcowi będą mogli korzystać z tańszych, bardziej prywatnych transakcji.

Taproot jest najważniejszą aktualizacją sieci Bitcoina od 2017 roku, kiedy to kryptowaluta wprowadziła kontrowersyjną funkcję o nazwie SegWit. Uaktualnienie Taproot wiąże się ze znacznie mniejszym prawdopodobieństwem wywołania podziałów sieci.

Aktualizacja najprawdopodobniej odbędzie się w niedzielę

Chociaż Taproot zyskał już na początku tego tygodnia wsparcie górników, to zanim funkcja zostanie faktycznie aktywowana, konieczne będzie wydobycie w tych warunkach 800 bloków

Odliczanie NiceHash sugeruje, że aktualizacja nastąpi o 1:00 UTC w niedzielę 14 listopada. Inna strona internetowa, Taproot.watch, zgadza się z tym szacunkiem. Według niej, w momencie pisania tego tekstu do wydobycia pozostało zaledwie 88 bloków.

Oczekiwanie na aktualizację było prawdopodobnie jednym z czynników napędzających wzrost rynku w tym tygodniu. Cena bitcoina osiągnęła rekordowe poziomy we wtorek i środę – odpowiednio 68 521 i 69 044 USD.

Teraz pozostaje nam poczekać i zobaczyć czy sobotnia aktualizacja wypchnie pierwotną kryptowalutę na jeszcze wyższe szczyty.

Tagi
aktualizacja btc kryptowaluty taproot

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.