Co to jest aktualizacja Taproot? DeFi na blockchainie Bitcoina

Bitcoin

Taproot, pierwsza od czterech lat aktualizacja protokołu Bitcoina, zapewni lepszą prywatność i bezpieczeństwo wiodącemu blockchainowi. Co istotne, poprawi również wydajność […]

Taproot, pierwsza od czterech lat aktualizacja protokołu Bitcoina, zapewni lepszą prywatność i bezpieczeństwo wiodącemu blockchainowi. Co istotne, poprawi również wydajność smart kontraktów.

Czym jest Taproot?

Długo oczekiwana aktualizacja Taproot dla Bitcoina, w ciągu weekendu została zaakceptowana przez ponad 90% górniczego hashrate’u. Sygnalizuje to, że większość społeczności jest gotowa do wdrożenia zmian w protokole. Taproot jest pierwszą aktualizacją Bitcoina od czterech lat, po budzącej kontrowersje aktualizacji Segwit, która zrodziła Bitcoin Cash. Chociaż Binance początkowo wykazał pewien opór wobec Taproot, teraz wydaje się, że zyskał on aprobatę w całej społeczności. Taproot został zablokowany w bloku 68728. SlushPool, jedna z wiodących puli wydobywczych Bitcoina, wydobyła ten blok w sobotę.

Aby zrozumieć korzyści płynące z Taproot, konieczne jest zrozumienie jak działają transakcje on-chain. W istocie, adres publiczny wytwarza kryptograficzny dowód na to, że posiada wszystkie odpowiednie uprawnienia do dokonania transakcji. Aby to zrobić, używa swojego klucza prywatnego. W ten sposób dostarcza unikalny podpis i udowadnia, że transakcja naprawdę pochodzi od użytkownika.

Dowód kryptograficzny jest przechowywany na blockchainie, co wyjaśnia, dlaczego możemy śledzić każdą transakcję Bitcoina. Odszyfrowując dowody kryptograficzne w każdym bloku, można śledzić transakcje między adresami i zidentyfikować nadawcę i odbiorcę na podstawie ich kluczy publicznych.

Smart kontrakty to interakcje pomiędzy wieloma adresami, które pozwalają na przeprowadzanie bardziej złożonych transakcji. Podczas gdy smart kontrakty są najczęściej kojarzone z Ethereum, mogą być również tworzone w sieci Bitcoina. Smart kontrakty są zbudowane z kodu, który dyktuje warunki każdej transakcji i mogą obejmować wielu różnych użytkowników.

Taproot zmniejszy opłaty

W obecnej formie sieci Bitcoina, smart kontrakty wymagają ogromnej ilości miejsca do przechowywania na blockchainie. Ponieważ opłaty transakcyjne są funkcją ilości miejsca, które transakcja chce zająć w bloku, ich tworzenie jest bardzo kosztowne.

Taproot połączy klucze publiczne użytkowników uczestniczących w smart kontrakcie i stworzy nowy klucz publiczny. Klucz ten może następnie stworzyć unikalny podpis, który jest dostępny tylko dla tej konkretnej kombinacji adresów. Te cyfrowe podpisy są nazywane podpisami Schnorra, wynalezionymi przez niemieckiego matematyka Clausa Schnorra w latach 70-tych.

Podpisy te mają dwie zalety w stosunku do poprzednich implementacji. Po pierwsze, ukrywają one klucze publiczne poszczególnych użytkowników w każdym smart kontrakcie. Oznacza to, że tylko unikalny połączony klucz publiczny jest widoczny na blockchainie. Po drugie, radykalnie zmniejszają ilość miejsca wymaganego w dowolnym bloku do tworzenia złożonych smart kontraktów. Zwłaszcza, że mniejszy podpis wymaga niższych opłat, co wielu użytkowników Bitcoin prawdopodobnie przyjmie z zadowoleniem. Koszt korzystania z sieci osiągnął nowe szczyty w kwietniu, gdy cena pierwotnej kryptowaluty odnotowała gwałtowny wzrost.

W efekcie, Taproot sprawi, że skomplikowane interakcje smart kontraktów Bitcoina będą wyglądały jak proste płatności pomiędzy dwoma kluczami publicznymi. Możliwość uruchomienia smart kontraktów potencjalnie toruje Bitcoinowi drogę do prowadzenia podobnych działań DeFi, jakie można znaleźć na Ethereum. Zmiany te będą miały również zastosowanie do sieci Lightning Network. Taproot ma zostać uruchomiony w listopadzie 2021 roku.

Tagi
bitcoin btc DeFi Ethereum Samrt kontrakty taproot

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.