za
onz organ sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja i Poznań: władze miasta “zatrudniły” voicebota

Binance Launchpool

Wiele mówi się o tym, jak to sztuczna inteligencja może zabrać pracę copywriterom, artystom, grafikom czy nawet prawnikom. Okazuje się jednak, że pewien voicebot chce pracować jako urzędnik. Urząd Miasta Poznań postanowił mu w tym pomóc.

Sztuczna inteligencja w Poznaniu

Słyszeliście zapewne o chatbotach. Czas poznać voicebota. To narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które potrafi “rozmawiać” z ludźmi. W urzędzie miejskim w Poznaniu ma pomóc petentom w “rozpoznaniu sprawy i poprowadzeniu procesu rejestracji”. Władze miasta twierdzą, że to nie jedyne narzędzie AI, które wspiera obsługę klientów miejskiej infolinii.

Jak voicebot działa? Dzięki “konwersacji” z człowiekiem ma rozpoznać, o co temu dokładnie chodzi i rozpocząć proces rezerwacji wizyty petenta w urzędzie. Ponoć nie jest to trudne.

Tak naprawdę wystarczy postępować zgodnie z poleceniami automatu

– zapewnia Konrad Zawadzki, dyrektor Biura Poznań Kontakt.

Dogadaj się z AI w paru krokach!

Na swojej stronie internetowej urząd opisał parę kroków, które wystarczą, by umówić się na wizytę i załatwić swoją sprawę.

Początek jest banalny i taki, jak poprzednio: wystarczy zadzwonić na numer telefonu 61 646 33 44, a następnie nacisnąć klawisz 8 (to “rejestracja wizyt”). W drugim kroku rozmawiamy już z AI. Voicebot zapyta nas o cel wizyty (np. odbiór dowodu osobistego). Następnie podajemy termin załatwienia sprawy, jaki nam pasuje. W czwartym kroku potwierdzamy dane (tj. termin, godzinę oraz nasz numer telefonu). I to wszystko. Otrzymamy jeszcze SMS z informacją o terminie wizyty w urzędzie.

Obecnie mieszkańcy w ten sposób mogą zarezerwować wizytę w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych, Urzędzie Stanu Cywilnego oraz Wydziale Gospodarki Komunalnej.

onz organ sztuczna inteligencja

W tym samum kierunku idzie Łódź

W październiku na pilotaż podobnej usługi zdecydował się urząd miasta Łodzi. AI pomaga mieszkańcom w sprawach dotyczących podatków miejskich. Wirtualny asystent jest też w stanie odpowiadać na najczęściej zadawane pytania.

Tego typu “pracownik” może pracować całą dobę, co powinno usprawnić pracę urzędu i ułatwić życie mieszkańcom miasta.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności