za
Papież Franciszek i sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja a etyka? Papież wydaje przewodnik

Watykan zauważa postęp technologiczny i zaczyna działać. Papież Franciszek podjął w ubiegłym tygodniu współpracę z Centrum Markkula ds. Etyki Stosowanej Uniwersytetu Santa Clara.

Ze współpracy tej powstał Instytut Technologii, Etyki i Kultury (ITEC), który rozpoczął swoją działalność od publikacji przewodnika. Zawiera on informacje o nowych technologiach oraz o zagrożeniach, jakie ze sobą niosą. W przewodniku nie zabrakło także informacji na temat sztucznej inteligencji.

Dlaczego papież Franciszek wydaje książkę o sztucznej inteligencji?

Temat papieża Franciszka i sztucznej inteligencji momentalnie przywodzi na myśl viralowe obrazki w puchowej kurtce znanych projektantów mody. Okazuje się jednak, że w temacie sztucznej inteligencji papież Franciszek ma do powiedzenia znacznie więcej, niż tylko odnoszenie się do memów z jego udziałem.

Postanowił on stworzyć Instytut Technologii, Etyki i Kultury (ITEC), którego pierwszym działaniem jest publikacja blisko 140-stronicowego przewodnika po nowoczesnych technologiach. Książka to owoc licznych spotkań przedstawicieli Watykanu z ekspertami do spraw technologii. Warto podkreślić, że już na samym początku e-booka wyraźnie podkreślone jest, że przewodnik jest narzędziem, które ma sugerować rozwiązania na problemy etyczne.

Publikacja zawiera zatem zestaw rozwiązań kierowanych głównie do firm, które aktualnie borykają się z uregulowaniem kwestii związanych z nowoczesnymi technologiami, takimi jak generatywna sztuczna inteligencja.

W dalszej części publikacji poruszane są także kwestie etyki w używaniu sztucznej inteligencji. Widnieją w niej plany stworzenia rozwiązań, które pozwolą ludziom odnaleźć się moralnie w galopującym świecie postępu technologicznego. Ogólna zasada przewodnika papieża Franciszka to „bądźmy dobrzy i nie krzywdźmy”.

Papież Franciszek rozmawia z androidem

Co Watykan sądzi o sztucznej inteligencji?

Wbrew pozorom, Watykan nie widzi w sztucznej inteligencji spełnienia wersetów apokalipsy, lecz szansę na rozwój oraz jednoczesne zagrożenie. W przewodniku dość sporo miejsca poświęcono etyce używania generatywnej AI. Chodzi tu zarówno o chatboty pokroju ChatuGPT, jak i generatory obrazów, takie jak Midjourney.

Przed Stolicą Apostolską zaczyna rosnąć coraz więcej spraw związanych z nowoczesnymi technologiami, do których będą musieli się odnosić. Czy wyzywanie ChatuGPT jest grzechem? Jeżeli powstanie samoświadoma AGI (Silna Sztuczna Inteligencja), to trzeba będzie traktować ją z szacunkiem?

Wydany przewodnik to z pewnością nie ostatnia książką Instytutu Technologii, Etyki i Kultury. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
61 148,44 USD0,65%
Ethereum logo
EthereumETH
2929,79 USD0,74%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
591,67 USD0,43%
Solana logo
SolanaSOL
145,31 USD0,36%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD0,49%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2927,76 USD0,71%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,94 USD3,92%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-0,44%