Stablecoiny muszą być wspierane przez gotówkę – twierdzi senator Cynthia Lummis

Regulacje

Cynthia Lummis – republikańska senator i zagorzała zwolenniczka kryptowalut – zaleca ostrożność wobec stablecoinów. Ostatnio powiedziała, że powinny być one […]

Cynthia Lummis – republikańska senator i zagorzała zwolenniczka kryptowalut – zaleca ostrożność wobec stablecoinów. Ostatnio powiedziała, że powinny być one zabezpieczone gotówką i regularnie kontrolowane.

Zapewnienie odpowiednich rezerw stablecoinów

Senator wyraziła swoją opinię w trakcie przemówienia w Senacie. Wystąpienie dotyczyło jej ogólnych poglądów na temat CBDC i stablecoinów.

Przyznała ona, że stablecoiny umożliwiają szybsze płatności między ludźmi i firmami niż dolary. Jej zdaniem, promują one integrację finansową i nowe możliwości rynkowe. Powiedziała jednak również, że stanowią „nowe ryzyko” dla gospodarki, głównie ze względu na potrzebę „zaufanego zabezpieczenia rezerwami”.

Stabilne monety muszą być w 100% zabezpieczone gotówką i jej ekwiwalentami, które powinny być regularnie kontrolowane. Obawiam się, że niektóre stablecoiny nie zawsze są w pełni zabezpieczone w przejrzysty sposób.

Co więcej, według Senator stablecoiny muszą „być zgodne z prawem dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy i sankcji”. Jako rozwiązanie zasugerowała, że kryptowaluty powinny być być emitowane wyłącznie przez „instytucje depozytowe, fundusze rynku pieniężnego lub podobne podmioty”.

stablecoiny-tether

Stablecoiny priorytetowym problemem dla organów regulacyjnych

Kryptowaluty stały się priorytetem dla organów regulacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Senator Warren Davidson – kolejny zwolennik krypto innowacji – przyznał, że mogą one odpowiadać definicji papieru wartościowego.

Chociaż stablecoiny nie dają stuprocentowej gwarancji zysku ich posiadaczom, zapewniają utrzymanie określonej wartości. Jak sugeruje Lummis, wiąże się to z koniecznością dokładnego audytu rezerw firmy.

Regulatorzy wcześniej wykazywali sceptyzm wobec tethera, obecnie największego stablecoina na rynku. Firma wielokrotnie publikowała audyty swoich rezerw, aby potwierdzić wystarczające pokrycie. Często nie zawierały one jednak wystarczająco szczegółowych informacji, aby wzbudzić zaufanie organów regulacyjnych i społeczności.

Gary Gensler – przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd – nadal opowiada się za regulacją stablecoinów. W wywiadzie z zeszłego tygodnia określił je jako „żetony do pokera przy stołach w kasynie”.

Na początku tego tygodnia prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział Komitetowi Usług Finansowych, że stablecoiny, takie jak tether (USDT) i USDC Coin (USDC), powinny być regulowane w ramach tych samych parametrów, co narzędzia z rynku finansowego, takie jak depozyty bankowe. Dodał też, że ani on, ani nikt z administracji nie wprowadzi całkowitego zakazu korzystania z bitcoina (BTC) ani innych cyfrowych aktywów.

Tagi
kryptowaluty regulacje Senator lummis stablecoiny

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.