za

Hongkong prezentuje białą księgę swojej przyszłej cyfrowej waluty

2021-10-05
CBDC

Hongkong Monetary Authority (HKMA) zaprezentowało właśnie białą księgę dotyczącą przyszłej lokalnej cyfrowej waluty – e-HKD.

Hongkong debatuje odnośnie CBDC

W wyniku współpracy z BIS Innovation Hub, Hongkong Monetary Authority opublikowało techniczną białą księgę dotyczącą detalicznego CBDC. Dokument zatytułowano „e-HKD: perspektywa techniczna”. Instytucja spodziewa się, że CBDC będzie ukończone do połowy 2022 roku, a na rynek trafi przed jego zakończeniem.

HKMA zwiększyło ostatnio swoje wysiłki na rzecz wprowadzenia na rynek cyfrowego dolara hongkońskiego (e-HKD).

Partnerem HKMA w badaniach jest Centrum Innowacji BIS w Hongkongu. Zadaniem obu podmiotów było przeanalizowanie szczegółów emisji i dystrybucji cyfrowych walut detalicznych banków centralnych.

Nowy whitepaper różni się od innych tego typu dokumentów, ponieważ przedstawia techniczną strukturę CBDC.

Warto też zauważyć, że HKMA wdrożyło na początku tego roku strategię „Fintech 2025”, a jednym z jej kluczowych celów były zintensyfikowanie prac badawczych nad CBDC.

Eddie Yue – dyrektor naczelny HKMA – zauważył, że to posunięcie stanowi znaczący krok w kierunku wprowadzenia na rynek cyfrowego e-HKD.

Biała księga stanowi pierwszy krok w naszych technicznych badaniach dotyczących e-HKD. Wiedza zdobyta podczas tych badań, wraz z doświadczeniem, które zdobyliśmy w innych projektach CBDC, pomogłaby w dalszych rozważaniach na temat projektu technicznego e-HKD. Z niecierpliwością czekamy również na informacje zwrotne i sugestie ze strony środowiska akademickiego i przemysłowego, które wzbogacą nasze perspektywy – powiedział.

hongkong cbdc

Hongkong i Tajlandia ze wspólnym projektem CBDC

W zeszłym roku banki centralne Hongkongu i Tajlandii ujawniły zamiar stworzenia wspólnego CBDC – nazwanego Projektem Inthanon-LionRock – aby ułatwić efektywne płatności zawierane między sobą.

Wtedy HKMA poinformowało co prawda, że obecny system płatności w Hongkongu jest bardzo wydajny, więc CBDC jak na razie nie jest niczym pilnym. Jednak władze uznały potem, że płatności transgraniczne mogłyby działać lepiej, a waluta cyfrowa może pomóc w rozwiązaniu pewnych problemów na tym polu.

Banki centralne nie podały ram czasowych na uruchomienie nadchodzącego CBDC. Jednak obiecały kontynuować prace nad wspólnym projektem, a nawet dodać do niego więcej krajów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności