za
paypal

Stablecoin PayPala urasta na jednego z liderów rynku “stabilnych kryptowalut”

2024-08-21
Bitcoin


Podaż stablecoina PayPala, PYUSD, na Solanie wynosi teraz 377 mln, podczas gdy na Ethereum "tylko" 356 mln.

Stablecoin PayPala

Stablecoin PayPala powiązany z dolarem amerykańskim został uruchomiony na Ethereum w sierpniu 2023 r. Stało się to możliwe dzięki partnerstwu z firmą Paxos. Po wprowadzeniu na rynek podaż PYUSD osiągnęła do końca 2023 r. poziom 230 milionów jednostek. Od tego czasu całkowita podaż wzrosła ponad trzykrotnie, przekraczając 733 miliony (wartość 733 mln USD).

Projekt nie zakończył jednak swojej ekspansji na Ethereum. Stablecoin został w maju tego roku wprowadzony do sieci Solana. Wtedy też zdecentralizowane giełdy oparte na Solanie, takie jak Jupiter i Orca, dodały PYUSD do swoich pooli, co mogło przyczynić się do wzrostu wykorzystania stablecoina w sieci.

Kapitalizacja rynkowa stablecoina PayPala (wynosząca 733 mln USD) czyni go czwartym co do wielkości stablecoinem po tetherze (USDT), USDC Circle i First Digital (FUSD). Według danych The Block, kapitalizacja rynkowa USDT i USDC wynosi odpowiednio 120 i 36 miliardów USD.

Jak działa stablecoin PayPala?

PayPalowy stablecoin jest zabezpieczony depozytami w USD, ekwiwalentami gotówkowymi oraz krótkoterminowymi amerykańskimi obligacjami skarbowymi. Token jest wymieniany w stosunku 1:1 na USD. 

PayPal ma na swój projekt ciekawy pomysł. 4 marca firma ogłosiła, że jej amerykańscy klienci mogą realizować przelewy międzynarodowe właśnie przy pomocy stablecoina PYUSD. Chodzi o wykorzystanie tokena w ramach usługi płatności transgranicznych Xoom. Za jej pomocą PYUSD może być konwertowany na USD. Tym samym można przesłać odbiorcy wartość pieniężną. Transakcje takie są realizowane między około 160 krajami. Co ciekawe, za taki przelew PayPal nie pobiera żadnych opłat transakcyjnych.

Znaczenie stablecoinów na rynku będzie zapewne rosło. Pokazują one faktyczne zastosowanie technologii blockchain w płatnościach i w ogóle gospodarce. Są szczególnie ważne dla mieszkańców krajów, które mają zacofane systemy płatnicze i finansowe i w których nie ma rozwiniętej bankowości online. PayPal świetnie to rozumie i zapewne stąd rozwija swój projekt.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności