za
EIP 1559

Spisek w Ethereum? Górnicy planują atak 51% – powodem EIP 1559

2021-03-11
Bez kategorii
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

„To pokaz siły. To pokazywanie, że: hej, górnicy mogą się organizować ”- mówi Michael Carter z Bits Be Trippin, kanału YouTube dla górników. Wszystko z powodu zatwierdzenia przez developerów EIP 1559.

EIP 1559

Wynika to z plotek, że niektórzy górnicy planują skoncentrować 51% hashrate’u na Ethermine, drugiej co do wielkości puli wydobywczej Ethereum, która głośno wystąpiła przeciwko zatwierdzonemu EIP1559.

Przypomnijmy, że EIP 1559 ma przede wszystkim rozwiązać część problemów związanych z dużymi opłatami za przesłanie transakcji w sieci Ethereum. Ethereum Improvement Proposal 1559 ma na celu usprawnienie procesowania transakcji w sieci i modyfikację ekonomii polityki monetarnej sieci. W praktyce oznacza to oszczędzenie gazu, spalanie opłat, które zwraca ETH posiadaczom, nie zaś górnikom.

„Jest to wezwanie do broni na 1 kwietnia, a wielu górników domowych i średniej wielkości przenosi hashrate do Ethermine.org na 51 godzin, aby pokazać skoordynowany ruch mocy obliczeniowej, który został zignorowany przez programistów Ethereum Core. Ich Wysiłki mające na celu zapłacenie jak najmniejszej kwoty w celu zabezpieczenia sieci ethereum mieszczą się w granicach ryzyka związanego z wprowadzaniem zmian w strukturze monetarnej (opłat) ethereum ”
– mówi Carter.

Carter twierdzi, że deweloperzy, inwestorzy i programiści zdecentralizowanych aplikacji są oderwani od rzeczywistości. W sieci musi funkcjonować „kompromis”. Carter stwierdza dalej:

„Ten pool nie zaatakuje sieci. Nie majądo tego żadnej motywacji. Pokazuje to, że jeśli masz niedopasowaną strukturę mechanizu zachęt, to możesz postawić sieć w sytuacji, w której […] może występować double spending lub reorganizacja bloku”.

Górnicy zatem najwyraźniej planują ułatwić potencjalny atak 51% na Ethereum. Jedynym celem jest uzyskanie kompromisu, który spowoduje albo wyrzucenie niektórych górników, albo zwiększenie nagrody za blok w kontrze do założeń postawionych przez EIP-1559.

Ethereum devs call, March 2021
Spotkanie programistów ETH, marzec 2021

Bariery dla ataku

Wielu górników online głośno sprzeciwiło się protestowi skierowanemu w propozycję Vitalika Buterina. Nawet gdyby protestujący faktycznie chcieli dokonać ataku 51%, musieliby liczyć się z pewnymi barierami, które skutecznie proceder ten mogą udaremnić.

Pierwszą linią obrony byłby atak DDoS na gwałtowne rozwijający się pool miningowy. Jest to rozwiązanie prewencyjne, gdyby ten miał zbliżyć się do uzyskania 51% mocy obliczeniowej sieci. Oczywiście, działanie takie jak atak DDoS jest nielegalne. Jednak w 2014 roku zapomniana pula (ghash?) zdobyła 51% sieci Bitcoina. Wtedy atak DDOS skutecznie ograniczyły dalsze wzrosty hashrate’u poola i stopniowo doprowadziły do jego upadku.

Obroną ostateczną przez zagrożeniem miałoby być przyspieszenie fuzji blockchainów w aktualizacji Serenity. Tego rozwiązania nie chce jednak nikt, z powodów związanych za zabezpieczeniami. Mimo to, jeśli konflikt się zaogni, nie będzie innej alternatywy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności