Spiral Jacka Dorsey’a – czym jest i w jaki sposób zwiększa adopcję BTC

Bitcoin Bitcoin zastąpi dolara – uważa Jack Dorsey

Firma Jacka Dorsey’a, Square, przeszła niedawno rebranding i nazywa się teraz Block. Ten ruch doprowadził również jedną z jej spółek […]

bitbay zonda

Firma Jacka Dorsey’a, Square, przeszła niedawno rebranding i nazywa się teraz Block. Ten ruch doprowadził również jedną z jej spółek zależnych, Square Crypto, do przyjęcia nowej nazwy. Jest ona teraz znana jako Spiral i ma zdefiniowaną misję: sprawić, aby BTC był używany na całym świecie.

W swoim oświadczeniu o rebrandingu, Spiral informuje, że jej oryginalna nazwa nigdy nie pasowała do niej zbyt dobrze. Włączenie poprzedniej nazwy firmy macierzystej do swojej własnej doprowadziło ludzi do przekonania, że związek między nimi jest silniejszy niż w rzeczywistości. To z kolei spowodowało zamieszanie wokół niezależności Square Crypto. Ponadto, obecność „crypto” błędnie przedstawiła misję firmy. Koncentruje się ona bowiem jedynie na bitcoinie, a nie na wszystkich kryptowalutach. Według tweeta Square, Spiral również nawiązuje do bitcoina, ponieważ nadal rośnie „jak spirala z jednego punktu, obejmując coraz więcej przestrzeni, aż dotknie wszystkiego„.

Pomimo tego, że Spiral działa pod parasolem Block, jest to całkowicie niezależny od swojej firmy macierzystej podmiot. Jack Dorsey, dyrektor generalny Block i były dyrektor generalny Twittera, nie ma zbyt dużej kontroli nad Spiral. Szef firmy, Steve Lee, powiedział w wywiadzie dla Bitcoin Magazine, że „Spiral decyduje o tym, jak działa nasz zespół, nad czym pracujemy i jak wydawane są zasoby„. Nie jest to Block lub Dorsey.

Droga do adopcji

Celem Spiral jest umożliwienie bitcoinowi „wpłynięcie na wszystko”. Lee powiedział, że Spiral stara się przyspieszyć adopcję pierwotnej kryptowaluty poprzez ułatwienie pracy deweloperów budujących aplikacje. Wyjaśnił, że może to prowadzić do lepszych doświadczeń dla użytkownika końcowego. Jest to bowiem niezbędny czynnik do osiągnięcia szerszej adopcji. Lee powiedział:

Spiral może przyspieszyć adopcję poprzez tworzenie narzędzi programistycznych i infrastruktury, które ułatwiają ludziom budowanie lepszych doświadczeń użytkownika, sprawiają, że sieć jest bardziej bezpieczna, mają dostęp do lepszych narzędzi i zwiększają prywatność.

Nawet wśród tych, którzy są stosunkowo otwarci na jego przyjęcie, bitcoin jest wciąż postrzegany jako wyłącznie cyfrowe złoto. Ludzie traktują go jako ulepszoną wersję najbardziej pożądanego metalu na świecie. Różnica jest taka, że może on być wysyłany i odbierany przez Internet, zachowując jednocześnie siłę nabywczą swojego właściciela. Wielu zwolenników BTC nie zgadza się jednak z tym poglądem. Twierdzą oni, że aktywa peer-to-peer są skalowane w podejściu warstwowym, aby stać się walutą światową. Spiral również w to wierzy i chce pomóc sieci w osiągnięciu tego celu poprzez Lightning Network. Lee dodał:

Naszym długoterminowym celem jest uczynienie z bitcoina użytecznej, codziennej waluty dla ludzi na całym świecie. Adopcja bitcoina naturalnie zaczyna się od posiadania, ale punktem końcowym jest codzienne korzystanie z niego jako waluty.

Spiral opracowuje więc biblioteki i narzędzia, które mają pomóc programistom wdrożyć funkcjonalność Lightning do swoich aplikacji. Dzięki temu może sprawić, że BTC zacznie być wykorzystywany jako waluta, tak już jest w niektórych krajach, np. Salwadorze. W wielu innych, obywatele nadal walczą, aby wykorzystać Lightning jako właściwe narzędzie skalowania. Lee mówi:

Prawie każdy portfel i aplikacja Lightning wymaga własnych dostosowań, aby przebić doświadczenie użytkownika. Historycznie nie był to proces przyjazny dla deweloperów i jest to problem w szczególności dla aplikacji mobilnych, ponieważ mają one tendencję do potrzebowania większej liczby dostosowań. Trudniej jest dostarczyć UX, którego ludzie oczekują na urządzeniach mobilnych, jeśli chodzi o prywatność, bezpieczeństwo i wydajność.

lightning network

Zestaw LDK dla deweloperów

Ten problem skłonił firmę do pracy nad zestawem deweloperskim dla Lightning, o nazwie LDK. Zajmuje się on bardziej skomplikowanymi aspektami technologii i pozwala skupić się programistom na doświadczeniach użytkownika końcowego.

Dzięki LDK programiści nie muszą modyfikować podstawowej implementacji sieci Lightning. Nie muszą też zapoznawać się z innym językiem programowania ani być ekspertami w zakresie protokołu Lightning.

LDK abstrahuje niskopoziomowe koncepcje rozwoju Lightning, aby umożliwić łatwiejszą integrację protokołu skalowania. Przykładowo, poprzez abstrakcję interfejsów sieciowych i baz danych, LDK pozwala programistom na uruchomienie LDK wewnątrz przeglądarki, która wymaga WebSockets i cieszyć się większą elastycznością, jeśli chodzi o przechowywanie i zarządzanie danymi stanu Lightning.

LDK pozwala nawet programistom na zapewnienie własnego, niestandardowego „scoringu peer”, dostosowanie generowania „preimage’u” płatności i tworzenie niestandardowych skryptów kanałowych.

Skalowalna technologia zależy od niezawodnej i skutecznej warstwy bazowej. Oprócz swojej pracy nad Lightning, Spiral opracowuje również zestaw rozwojowy ukierunkowany na warstwę bazową bitcoina – Bitcoin Development Kit. Lee wyjaśnia:

BDK jest bardzo podobny w koncepcji do LDK – można o nim myśleć jak o projekcie rodzeństwa. BDK pomaga programistom budować on-chain części portfela, podczas gdy LDK koncentruje się na warstwie 2. Połączenie BDK i LDK sprawia, że każdy portfel przeznaczony do skalowania do milionów użytkowników jest łatwiejszy do zbudowania.

Budowanie przyszłości

Coś, co jest łatwiejsze do zbudowania, może być również w teorii łatwiej testowane i poprawiane. Część Spiral skupia się na pomocy w urzeczywistnieniu tego celu. Firma zamierza podwoić liczbę pełnoetatowych programistów pracujących z nimi w przyszłym roku, aby osiągnąć ten cel.

Inny aspekt misji i pracy Spiral odnosi się do finansowania innych projektów open-source. Program grantów Spiral został zaprojektowany, aby umożliwić deweloperom, dostęp do zasobów, których potrzebują, aby poprawić prywatność, bezpieczeństwo, UX i zdolność bitcoina do skalowania. Każdy zainteresowany otrzymaniem wynagrodzenia za pracę nad bitcoinem w pełnym wymiarze godzin może ubiegać się o to na stronie internetowej Spiral.

Oprócz namacalnego, bezpośredniego wkładu w ekosystem bitcoina, Spiral ma również nadzieję zainspirować podobne organizacje do powstania i dalszego rozszerzania misji open-source.

W ciągu dziesięciu lat, mamy nadzieję, że zainspirujemy jeszcze dziesięć takich jak my, z ich własnym smakiem i stylem, przyczyniając się do rozwoju open-source Bitcoin.

Tagi
Block jack dorsey spiral Square Twitter

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.