za
Secure Future Initiative.

Secure Future Initiative: Jak Microsoft planuje ochronić cyberprzestrzeń za pomocą AI?

Digitalizacja dotknęła praktycznie wszystkie sfery naszego życia. Logując się codziennie na swoją pocztę lub na konto bankowe w aplikacji, nawet nie zastanawiasz się, jakie zabezpieczenia chronią Twoją prywatność i środki. Rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że cyberbezpieczeństwo musi ewoluować razem ze stale zmieniającą się AI. Z tego też powodu Microsoft postanowił podjąć kroki w stronę udoskonalenia standardów cyberbezpieczeństwa w sieci. Nowa inicjatywa mająca na celu rozwijanie następnej generacji ochrony cybernetycznej, nosi nazwę Secure Future Initiative (SFI).

Secure Future Initiative to odpowiedź na niebezpieczeństwa cyberprzestrzeni

Internet jest bardzo niebezpiecznym miejscem. Choć z pozoru możesz tego nie dostrzegać przez zachęcający interfejs stron internetowych i aplikacji, w sieci jest ogromna ilość osób o złych zamiarach. Ich szczytem ambicji często nie jest jednak hakowanie urządzeń “szarego Kowalskiego”, ale firmowych infrastruktur sieciowych.

Microsoft opublikował pod koniec maja nowy raport dotyczący aktywności cyberprzestępców wobec krytycznej infrastruktury Stanów Zjednoczonych. Aktywność ta okazała się bardzo niepokojąca, ponieważ poraża swoją skalą. Okazuje się, że cyberprzestępcy atakują nie tylko cybernetycznych cywili, ale także duże firmy z wszelakich branży. Co więcej, sieciowi włamywacze stosują zaawansowane techniki do infekowania i podważania integralności sieci komputerowych na dłuższy okres.

Cyberprzestrzeń jako kolejna płaszczyzna do prowadzenia wojny

Według Microsoftu, 40% wszystkich ataków z okresu ostatnich dwóch lat skupiło się na krytycznej infrastrukturze. Do akcji wkraczały nawet zaawansowane grupy hakerskie wspierane przez wrogie państwa. Hakowały one istotne systemy, takie jak sieci energetyczne, systemy wodociągowe oraz placówki opieki zdrowotnej. Każdy taki atak mógł nieść za sobą paraliż konkretnego sektora infrastruktury krytycznej.

Co więcej, od września 2022 roku ataki typu ransomware wzrosły o ponad 200%. Ten typ ataków polega na zaszyfrowaniu danych ofiary przez cyberprzestępców i następnie żądania okupu za ich odszyfrowanie. Takie ataki mogą być wycelowane w komputery osobiste, serwery, urządzenia mobilne oraz inne systemy informatyczne. Raport firmy Sophos z 2022 roku wskazuje, że w wyniku ataków ransomware firmy na całym świecie odnotowały straty w wysokości ponad 20 mld USD.

Sztuczna inteligencja w służbie hakerom

Jednym z głównych powodów erozji dotychczasowych zabezpieczeń w cyberbezpieczeństwie, jest postępujący rozwój generatywnej AI. Warto dodać, że drobni cyberprzestępcy wykorzystują do phishingu nawet tak powszechnie dostępne narzędzia, jak ChatGPT. Według raportu SlashNext, ilość e-maili phishingowych wzrosła aż o 1265% od czasu wypuszczenia na rynek AI od OpenAI.

Bardziej zaawansowane grupy hakerskie dostały w swoje cybernetyczne ręce o wiele bardziej zaawansowane narzędzia AI, na które nie są nałożone żadne blokady (jak w przypadku ChatuGPT). Oznacza to, że ich działania mogą być planowane na znacznie większą skalę, gdyż AI wykonuje za nich większą część skomplikowanej, hakerskiej roboty. Przykładem takiego narzędzia może być chociażby WormGPT cieszący się rosnącym zainteresowaniem wśród cybernetycznego półświatka. To właśnie z tego powodu Microsoft postanowił oprzeć swoją nową generację cybernetycznej ochrony na sztucznej inteligencji.

Cyberbezpieczeństwo oparte na sztucznej inteligencji

Microsoft zobowiązał się do budowy cybernetycznych zabezpieczeń opartych na sztucznej inteligencji, która będzie chroniła nie tylko indywidualnych klientów, ale kraje na całym świecie. Secure Future Initiative (SFI) będzie wymagało pracy na wielu frontach. Głównym filarem będzie wykorzystanie AI do rozwijania prewencji zagrożeń w Microsoft. Centrum Analizy Zagrożeń Microsoft (MTAC) już teraz wykorzystuje zaawansowane narzędzia i techniki sztucznej inteligencji, do wykrywania i analizy zagrożeń w cyberprzestrzeni.

AI pomoże w definiowaniu i wykrywaniu ataków cybernetycznych, co – ze względu na powszechność urządzeń i stałego podłączenia do sieci – stało się coraz trudniejsze. Tylko w przeciągu jednego dnia Microsoft otrzymuje ponad 65 bilionów sygnałów od urządzeń i usług z całego świata. Nawet gdyby wszystkie 8 mld ludzi na ziemi wspólnie szukało dowodów na cyberataki, to i tak nie dałoby się nadążać za kolejnymi.

Secure Future Initiative, czyli nowy wymiar bezpieczeństwa w sieci

Microsoft wie, że internet to cybernetyczna dżungla. Dostosujesz się do ewoluującego otoczenia, albo zginiesz. To właśnie z tego powodu Secure Future Initiative jest obecnie sztandarowym projektem korporacji. Ma to zapewnić, że rozwój sztucznej inteligencji nie doprowadzi do końca internetu, jaki znamy.

Firma przeznaczyła w ubiegłym tygodniu 3,2 mld USD na rozwinięcie infrastruktury chmury obliczeniowej na dużą skalę. Program Secure Future Initiative będzie wprowadzany stopniowo, aby wzmocnić zdolność do zapobiegania i reagowania na zagrożenia cybernetyczne.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności