SEC odrzucił wniosek VanEck o bezpośredni bitcoin ETF

Bitcoin vaneck etf

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych odrzuciła wniosek VanEck dotyczący funduszu ETF z bezpośrednią ekspozycją na bitcoina. Sytuacja ta […]

bitbay zonda

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych odrzuciła wniosek VanEck dotyczący funduszu ETF z bezpośrednią ekspozycją na bitcoina. Sytuacja ta ma miejsce po wielokrotnych opóźnieniach w wydaniu decyzji ze strony agencji.

Nie będzie spotowego ETFu

Globalny menedżer inwestycyjny VanEck był jednym z najbardziej aktywnych firm, jeśli chodzi o składanie wniosków do SEC w celu uruchomienia bitcoinowego ETFu. W ciągu ostatnich kilku lat firma ta składała wiele aplikacji. Niektóre z nich były odrzucane przez agencję, a inne musiała wycofywać na własną rękę.

Niemniej jednak krajobraz regulacyjny w Stanach Zjednoczonych zmienił się w październiku tego roku, kiedy SEC zezwolił na uruchomienie dwóch ETF-ów opartych na kontraktach terminowych. Jednym z nich był Strategy ETF właśnie od VanEck.

W związku z tym wielu wierzyło, że Komisja stanie się bardziej otwarta na fundusz ETF śledzący wyniki podstawowej kryptowaluty w sposób bezpośredni. Jak dotąd jednak tak się nie stało. Wręcz przeciwnie. W piątek SEC odrzucił wniosek VanEck o spot Bitcoin ETF zakazując CBOE BZX Exchange notowania jego akcji.

To postanowienie dezaprobuje proponowaną zmianę zasad. Komisja stwierdza, że BZX nie spełnił swojego ciężaru zgodnie z ustawą o giełdach.

Stwierdziła też, że BZX i VanEck nie były w stanie odnieść się do wcześniejszych przeszkód, które zostały „zaprojektowane w celu zapobiegania oszustwom i manipulacjom” oraz „w celu ochrony inwestorów i interesu publicznego”.

Przewodniczący Komisji – Gary Gensler – zapewniał niedawno, że ETF oparty na kontraktach terminowych będzie bezpieczniejszy dla inwestorów, dlatego tylko takie fundusze zostały zatwierdzone w Stanach.

Opóźnienie za opóźnieniem

Odmowa SEC nastąpiła po tym, jak agencja dwukrotnie w tym roku zwlekała z podjęciem decyzji w sprawie BTC ETF VanEck. Jak można się było spodziewać, dyrektor VanEck ds. aktywów cyfrowych był rozczarowany decyzją Komisji.

 

Tagi
bitcoin etf ETF SEC Van Eck

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.