za
Satoshi Nakamoto skończył 48 lat. Jaka historia wiąże się z datą jego urodzin?

Satoshi Nakamoto obchodził wczoraj 48 urodziny. Data jego przyjścia na świat nie jest przypadkowa

Postać Satoshiego Nakamoto stanowi wciąż wielką zagadkę dla ludzkości. Nie wiadomo bowiem czy za pseudonimem tym kryje się jeden człowiek lub może grupa osób. Nie jest też jasne skąd pochodzi twórca bitcoina. Wiele osób wskazuje na Japonię jako kraj pochodzenia Nakamoto, aczkolwiek sporo głosów popiera teorie głoszącą, że jest on Brytyjczykiem. Jak można się domyślić, nie ma również pewności co do kwestii jego wieku. Jednakże pewne źródło wskazuje na to, że wczoraj Satoshi Nakamoto obchodził on swoje 48 urodziny.

Data urodzin Satoshiego i jej drugie dno

W kalendarzu społeczności bitcoina widnieje kilka kluczowych dat związanych z historią pierwszej kryptowaluty. Jedną z nich jest dzień 31 października 2008 roku. Wtedy to właśnie tajemniczy kryptograf (lub grupa) posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikował ”Białą Księgę Bitcoina”. Innym ważnym wydarzeniem jest wykopanie pierwszego bloku Bitcoina, które miało miejsce 3 stycznia 2009 roku. Podobnie ważnym momentem jest pierwsza w historii transakcja przeprowadzona z użyciem bitcoina, która odbyła się 12 stycznia 2009 roku.

Entuzjaści bitcoina uznają również dzień 5 kwietnia za datę urodzin twórcy tej kryptowaluty. Dlaczego właśnie akurat ta data, skoro nawet nie wiemy jakiej narodowości czy płci był Nakamoto? Otóż bohater tego artykułu przed swoim zniknięciem z Internetu regularnie udzielał się na kilku forach. Jednym z nich był serwis P2P Foundation, na którym Satoshi posiada profil, w którego dane wpisał swoją datę urodzenia. Na tej podstawie wnioskuje się, że jego przyjście na świat nastąpiło 5 kwietnia 1975 roku. I tutaj pojawia się kilka ciekawych obserwacji oraz powiązanych z tym faktów.

Satoshi Nakamoto

Cyfrowe złoto

Wiele osób w społeczności bitcoina zwróciło uwagę, że wpisana przez Satoshiego data urodzenia może nawiązywać do bardzo ważnego wydarzenia w historii. Związanego ze złotem.

Otóż 5 kwietnia 1933 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Franklin Delano Roosevelt – wydał dekret o odejściu Amerykanów od parytetu złota. W związku z tym nakazano wszystkim obywatelom zwrot wszystkich posiadanych złotych monet oraz dokumentów potwierdzających ekspozycję na to aktywo. Miały one trafić do Rezerwy Federalnej, czyli amerykańskiego Banku Centralnego. Co ciekawe, to rozporządzenie obowiązywało w Stanach aż do 31 grudnia 1974 roku, czyli cztery miesiące przed domniemanym narodzeniem się twórcy bitcoina.

W dniu rzekomych 48 urodzin Satoshiego społeczność najstarszej cyfrowej waluty prowadziła dyskusję na forum serwisu Reddit poświęconą właśnie tej teorii. Spekulowano właśnie nad tym, ile może być prawdy w tym, że nasz solenizant wybrał tę konkretną datę w odniesieniu do historii złota.

Jeden z użytkowników forum opublikował posta, w którym poruszył całkiem ciekawą kwestię.

Rok 1975 to rok, w którym obywatele USA mogli ponownie posiadać złoto i handlować nim, po tym jak Nixon jednostronnie rozwiązał istniejący system z Bretton Woods i anulował wymienialność dolara amerykańskiego na złoto w 1971 r., wprowadzając „papierowy standard”. Nixon powiedział, że ten środek będzie „ tymczasowy ”, ale skłamał. 52 lata później jesteśmy w tym miejscu

– wyjaśnia.

Profil Satoshiego Nakamoto na forum P2P Foundation. Źródło: https://p2pfoundation.ning.com/profile/SatoshiNakamoto

Wiele czynników wskazuje na to, że Satoshi kreując swoją postać w społeczności Internetu chciał zwrócić uwagę pozostałych internatuów na kwestię złota. Jego wynalazek, jakim jest bitcoin, miał w końcu stanowić cyfrowy odpowiednik złota. W tym miesiącu minie już 12 lat od kiedy twórca pierwszej kryptowaluty opuścił społeczność cyfrowych aktywów i jego aktywność w sieci po prostu zanikła. W związku z tym nie jesteśmy niestety w stanie zaczerpnąć wiedzy bezpośrednio u źródła. Pozostaje nam zatem opieranie się na domysłach.

Jak by nie było, wszystkiego najlepszego dla solenizanta!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności