za

Dziś mija 13 lat od publikacji Manifestu Satoshi’ego Nakamoto

2021-10-31
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Dziś mamy 13. rocznicę publikacji Białej Księgi (White Paper) bitcoina autorstwa Satoshi’ego Nakamoto. Mowa o dokumencie, który zawiera podstawy technologiczne pierwszej kryptowaluty świata.

Manifest Satoshiego

Manifest Satoshi’ego Nakamoto został opublikowany 31 października 2008 roku na liście mailingowej metzdowd.com. Opisuje konkretne zasady działania sieci BTC.

Pełnowartościowa wersja pieniądza elektronicznego oparta na modelu komunikacji sieciowej peer-to-peer pozwoliłaby na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednego podmiotu do drugiego bez konieczności przepływu transakcji przez instytucje finansowe

– tak rozpoczyna się opisywany dokument.

Handel internetowy zmuszony jest polegać niemal wyłącznie na instytucjach finansowych służących jako zaufane podmioty przetwarzające płatności elektroniczne. Podczas gdy system działa wystarczająco sprawnie dla większości transakcji, wciąż jest obciążony wadami modelu bazującego na zaufaniu. Całkowicie nieodwracalne transakcje nie są możliwe w tego rodzaju modelu, z uwagi na fakt niemożności uniknięcia kwestii spornych i uczestnictwa instytucji finansowych w związanych z nimi mediacjach. Koszty mediacyjne zwiększają koszty transakcji, ograniczając minimalny praktyczny rozmiar transakcji, eliminując tym samym możliwość dokonywania codziennych, małych transakcji. Pojawia się także znacznie większy koszt niemożności dokonywania nieodwracalnych transakcji w przypadku usług, także o charakterze nieodwracalnym

– dodaje dalej Nakamoto.

Satoshi opisuje na kolejnych stronach, czym jest cyfrowa waluta. Określa ją jako “łańcuch podpisów cyfrowych”.

Manifest Satoshiego

W Manifeście pojawił się też opis algorytmu Proof-of-Work, który ostatecznie stał się podstawą blockchaina BTC:

Chcąc wdrożyć model rozproszonego czasowego serwera znakującego na zasadach sieci peer-to-peer, będziemy musieli wykorzystać system dowodu wykonanej pracy (dowodu wykonanego działania), podobny do systemu Hashcash zaproponowanego przez Adama Back’a, a nie model gazety czy też postów forum Usenet. Dowód wykonanej pracy zakłada poszukiwanie zahashowanej wartości rozpoczynającej się od określonej liczby zerowych bitów, tak jak ma to miejsce w przypadku SHA-256. Przeciętny wymagany nakład pracy rośnie wykładniczo wraz z liczbą bitów zerowych i może zostać zweryfikowany poprzez wykonanie pojedynczego hasha.

Z dokładną treścią manifestu możecie się zapoznać tutaj.

Święto bitcoina

Jak co roku rocznica jest okazją do świętowania przez fanów bitcoina. Ciekawą propozycję na spędzenie dzisiejszego dnia przedstawił Anthony Pompliano. Co powiecie więc na… zjedzenie pizzy?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności