za
Sam Bankman-Fried alameda

Sam Bankman-Fried otrzymał od Alameda Research ponad 2 mld USD

Konferencja Kryptoraport

Były szef i współzałożyciel FTX, Sam Bankman-Fried, otrzymał od Alameda Research aż 2,2 miliarda USD. O sprawie poinformowało nowe kierownictwo upadłej giełdy, które jest odpowiedzialne za wyjaśnienie powodów jej bankructwa.

Sam Bankman-Fried otrzymał od Alamedy majątek

Kwota ta może wydawać się jeszcze bardziej uderzająca w porównaniu z wypłatami otrzymanymi przez innych dyrektorów. Przykładowo, była dyrektor generalna Alamedy, Caroline Ellison, otrzymała “tylko” 6 milionów USD. W sumie aż 3,2 miliarda USD zostało przekazanych różnym byłym pracownikom FTX.

Poprzedni dyrektor generalny FTX Digital Markets, Ryan Salame, dostał 87 milionów USD, z kolei były współprzewodniczący Alameda Research Sam Trabucco – 25 milionów USD.

Co więcej – jak dodano w dokumencie, kwoty te nie obejmują ponad 240 milionów USD wydanych na zakup luksusowych nieruchomości na Bahamach, wsparcie dla polityków oraz “transferów do spółek zależnych [zarejestrowanych] na Bahamach”.

Warto także zauważyć, że Trabucco zrezygnował w sierpniu ze stanowiska dyrektora generalnego Alamedy. Od tego czasu nie pojawia się publicznie. Jak na razie nie usłyszał też żadnych zarzutów, czego nie można powiedzieć o Bankmanie-Friedzie, któremu przedstawiono ich aż 12. Najbardziej zainteresowany nie przyznał się do winy. Czeka na proces, który ma odbyć się w październiku (termin może jednak jeszcze ulec zmianie).

Wątek Ellison

W śledztwie ze służbami współpracuje m.in. Ellison, która wcześniej była w związku z Bankmanem-Friedem. Pomagała mu w kierowaniu jego kryptowalutowym imperium. Pełniła funkcję osoby współzarządzającej Alamedą. Na tym polu współpracowała z Trabucco. Po rezygnacji tego ostatniego objęła rolę jedynego dyrektora generalnego firmy.

Natomiast po upadku FTX zgodziła się na współpracę ze służbami, zapewne licząc na łagodniejszy wyrok. Szybko dołączył do niej też Gary Wang, współzałożyciel giełdy.

Warto dodać, że byli klienci FTX nadal nie mogą spać spokojnie, bowiem na ich spłatę brakuje miliardów USD. Można uznać, że spora część z tej kwoty została skradziona.

John J. Ray III, obecny CEO FTX, który jest odpowiedzialny za uporządkowanie spraw firmy, powiedział, że nagły upadek giełdy był spowodowany fatalną polityką zarządzania spółkami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności