za

Partia Demokratyczna zwraca milion dolarów, jakie otrzymała od Sama Bankmana-Frieda

Trzy komitety Partii Demokratycznej USA zobowiązały się do zwrotu darowizn, jakie otrzymały od Sama Bankmana-Frieda. Przedsiębiorca został oskarżony o liczne przestępstwa finansowe. Wcześniej hojnie wspierał polityków.

Demokraci zwrócą ofiarom upadku FTX ponad 1 milion dolarów

Po aresztowaniu byłego dyrektora generalnego FTX, Sama Bankmana-Frieda, trzy komitety Demokratów zdecydowały się zwrócić ponad 1 milion dolarów inwestorom, którzy stracili swoje fundusze z powodu sprzeniewierzenia ich przez szefa giełdy, której zaufali.

Chodzi konkretnie o Democratic National Committes (DNC), Democratic Senatorial Campaign Committee (DSCC) i Democratic Congressional Campaign Committee (DCCC).

Rzecznik DNC potwierdził tę decyzję, rozmawiając z The Verge.

Według Washington Post, pozostałe dwa komitety, DSCC i DCCC, również zobowiązały się do zwrotu środków. W mediach informowano, że biznesmen był „znaczącym darczyńcą”. Wspierał jednak zarówno Partię Demokratyczną, jak i Republikańską. Ta druga jak na razie milczy w kwestii tego, czy zwróci pieniądze, jakie otrzymała od byłego szefa FTX.

Przypomnijmy, że na początku tego roku Bankman-Fried powiedział publicznie, że planuje wydać do miliarda dolarów na cele polityczne. Chciał wpłacać środki także na przyszłą kampanie prezydencką.

Z kolei rzeczniczka prasowa Białego Domu, Karine Jean-Pierre, odmówiła ostatnio odpowiedzi na pytania związane ze zwrotem przez Demokratów darowizn przekazanych im przez założyciela upadłej giełdy. Zapytana o sprawę, odpowiedziała, że ​​”jest objęta ustawą Hatch Act”, która zabrania pracownikom służby cywilnej, zwłaszcza agencji federalnych, angażowania się w niektóre formy działalności politycznej.

– Po prostu nie mogę rozmawiać o datkach na cele polityczne ani nic z tym związanego, nie mogę o tym mówić – tłumaczyła.

Szerzej pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Warto dodać, że Bankman-Fried był drugim pod kątem wpłaconej kwoty „kontrybutorem CEO”, który wsparł kampanię prezydencką Joe Bidena w 2020 r., przekazując darowizny w wysokości aż 5,2 miliona dolarów. Ustąpił więc jedynie Michaelowi Bloombergowi, który wspomógł kandydata na prezydenta Demokratów kwotą aż 56 mln dolarów.

Przypomnijmy, że SEC zarzuca Bankmanowi-Friedowi naruszenie przepisów ustawy dotyczącej papierów wartościowych, która obowiązuje od 1933 r., oraz ustawy o giełdach papierów wartościowych z 1934 roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności