za
Bank Rozrachunków Międzynarodowych bitcoin banki

Bank Rozrachunków Międzynarodowych potwierdza: banki mogą inwestować w bitcoiny

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego Banku Rozrachunków Międzynarodowych (The Bank for International Settlements, BIS) sfinalizował proponowaną już wcześniej politykę, która zakłada wprowadzenie 2-procentowego limitu kapitału Tier 1, jaki banki mogą trzymać w bitcoinach. Pomysł zyskał poparcie Grupy Gubernatorów Banków Centralnych i Szefów Nadzoru (Group of Central Bank Governors and Heads of Supervision, GHOS), organu nadzorczego Komitetu Bazylejskiego, który jest „głównym światowym organem ustanawiającym standardy” dot. bezpieczeństwa banków. O tym, że BIS pracuje nad tego typu polityką, pisaliśmy tutaj.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych otwiera się na bitcoina?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest kapitał Tier 1. Jak podaje Investopedia, to „kapitał podstawowy utrzymywany w rezerwach banku [, który] jest wykorzystywany do finansowania działalności biznesowej klientów banku. Obejmuje akcje zwykłe, a także ujawnione rezerwy i niektóre inne aktywa”.

W zapisach dot. polityki BIS pojawia się więc teraz bitcoin:

(…) oprócz wszelkich stokenizowanych tradycyjnych aktywów i stablecoinów, które nie spełniają warunków klasyfikacji, grupa 2 obejmuje wszystkie niezabezpieczone aktywa kryptowalutowe.

Później opisano, że „całkowita ekspozycja banku na kryptoaktywa grupy 2 nie powinna [podkreślenie redakcji] zasadniczo przekraczać 1% kapitału Tier 1 banku i nie może przekraczać 2% kapitału Tier 1 banku”.

BIS rozważał wcześniej politykę “1% dla banków globalnych“. Banki zażądały aż 5-procentowego limitu rezerwy. Obecne 2% wydaje się więc być kompromisem między tymi dwoma pomysłami.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych bitcoin banki

W 2020 r. banki łącznie przechowywały około 180 bilionów dolarów. Teoretycznie ma rynek kryptowalut może więc wpłynąć aż 3,6 biliona dolarów. Co oczywiste, nie wszystkie takie podmioty zdecydują się na inwestycję w BTC, ale nawet ułamek tej kwoty robi wrażenie.

Tiff Macklem, przewodniczący GHOS, stwierdził, że „dzisiejsze zatwierdzenie [polityki dot. BTC] przez GHOS stanowi ważny kamień milowy w opracowywaniu globalnej podstawy regulacyjnej w celu ograniczenia ryzyka dla banków związanego z kryptoaktywami”.

– Ważne jest, aby nadal monitorować zmiany związane z bankami na rynkach kryptowalut. Jesteśmy gotowi do dalszych działań, jeśli zajdzie taka potrzeba – dodał.

Możliwe, że kolejna hossa na rynku będzie już stała pod znakiem inwestycji banków.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności